پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

جزئیات انتقال آب دریای خزر به سبزوار

جزئیات انتقال آب دریای خزر به سبزوار

موضوع: جزئیات انتقال آب دریای خزر به سبزوار

پیش بینی می شود که بخش نخست طرح در مدت 24 ماه به بهره برداری برسد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: عملیات اجرایی طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به حوضه فلات مرکزی ایران، فردا با حضور مقام های عالی کشور آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، محمدرضا عطارزاده در جمع خبرنگاران، از آغاز عملیات اجرایی طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به حوضه فلات مرکزی ایران، فردابا حضور دکتر "محمود احمدی نژاد" رئیس جمهوری خبر داد.

وی تامین آب شرب و صنعت، توسعه صنایع و معادن موجود، رشد اشتغال در نواحی هدف، رشد و توسعه شهرهای حاشیه کویر، توسعه کشاورزی صنعتی با افزایش پساب حاصل از طرح و تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی را از اهداف مهم این طرح بزرگ خواند.

وی افزود: طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از دو سال پیش در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های رییس جمهوری این کار سرعت بیشتری یافت.

وی سیمای کلی طرح را شامل سه مسیر دانست و گفت: مسیر الف از ساری آغاز شده و با گذر از سمنان، قم و کاشان به اصفهان خواهد رسید.

وی مسیر "ب" را از خلیج گرگان یک شاخه به سبزوار و یک شاخه به بیرجند و دیگری را به یزد اعلام کرد و گفت: مسیر "ج" مسیر جنوبی است که از غرب بندرعباس به گلگهر می رسد.

عطارزاده در تشریح علت اجرای پروژه گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که به جای انتقال صنعت به نزدیک آب، آب را به صنعت برسانیم.

وی افزود: در زمان کنونی مراحل مطالعه طرح به پایان رسیده است و اکنون زمان آغاز عملیات اجرایی است.

این مقام مسئول درخصوص میزان آب استحصالی از این طرح، گفت: پیش بینی شده است که 500 میلیون مترمکعب آب در سال از دریای خزر و یک میلیون مترمکعب آب از دریای عمان و خلیج فارس از طریق این طرح منتقل شود.

وی روش کار را با شیرین سازی در لب دریا دانست و گفت: انتقال با خطوط لوله های آبرسانی به مناطق هدف انجام می پذیرد.

وی پیمانکار طرح را قرارگاه خاتم الانبیاء اعلام کرد و گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء تجربه های خوبی در این زمینه داشته و در گذشته نیز پیمانکار خط لوله نفت نکاء – ریل بوده است.

وی آبرسانی به سمنان را نخستین هدف طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به حوضه فلات مرکزی ایران دانست.

وی درخصوص تاریخچه مطالعه این طرح گفت: برای انتخاب مکان اجرای طرح 9 گزینه مورد بررسی قرار گرفته که بهترین گزینه مسیر خط هفت بوده است.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا معیار انتخاب این خط را آسانی اجرا، آماده بودن زیرساخت ها، انجام مطالعه های گسترده پیشین، حداقل زمان اجرا، استفاده از تجربه های پیشین مسیر خط لوله نفت و آب، حجم آب مورد نیاز، هزینه های بهینه اجرای طرح و حداقل مشکلات زیست محیطی - اجتماعی و استملاک بیان کرد.

به گفته عطارزاده، این طرح تنها برای آب شرب، صنعت و کشاورزی صنعتی استفاده می شود و برای کشاورزی صرف کاربردی ندارد.

عطارزاده هزینه آب استحصالی را بین 15 هزار تا 25 هزار ریال در هر مترمکعب اعلام کرد و گفت: پیش بینی می شود که بخش نخست طرح در مدت 24 ماه به بهره برداری برسد.

وی افزود: گزینه هفت هیچ تداخلی با مناطق حفاظت شده محیط زیست ندارد و آسیبی به محیط زیست نمی زند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا برآورد هزینه در مرحله نخست اجرای طرح شیرین سازی و انتقال آب دریای خزر به حوضه فلات مرکزی ایران را 30 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از این میزان حدود 20 هزار میلیارد ریال توسط تهاتر با سهام صنایع پتروشیمی به پیمانکار واگذار شده است و مابقی آن از منابع دیگر تامین می شود.

وی در پاسخ به این سوال که تعدادی از مناطق شمالی کشور خود دچار کم آبی هستند و آیا با این شرایط انتقال آب از شمال کشور به سمت مرکز توجیه منطقی دارد، گفت: در شورای عالی آب مشخص شده است که تا زمانی که جایی که از منابع آبی خوبی برخوردار است، خود به لحاظ آبی تامین نباشد نباید از آب آن منطقه برای سایر مناطق استفاده شود.

وی ادامه داد: ساخت تعدادی سد در شمال کشور، اجرای طرح آبرسانی آب گیلان، مازندران و گلستان و ساخت آب بندهای استان گیلان و مازندران، سدهای لاستیکی و سد شهریار (استور) در بالادست سد منجیل در سفیدرود عواملی است که به زودی شمال کشور را سیراب خواهد کرد.

منبع:سلام سبزوار

گروه علوم اجتماعی منطقه ششتمد سبزوار

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

طرح باید راه حل داشته باشد . که قابل اجرایی باشد . و گر نه هزاران طرح هست که اجراء نمی شود چون راه ساده و ارزان برای اجرایی شدن ندارد . و طرحی که راه حل ندارد خیال پردازی است . و طرح ایران رود یعنی کندن کانال و ایجاد رود از دریای خزر به خلیج فارس : که از زمان داریوش مطرح بوده . و هرچند مدتی کسانی حرف اجرای آن را می زدند فابل اجرا نیست !؟ چون هم هزینه زیادی دارد و هم خسارت زیادی دارد و هم اجرای آن مدت زمان زیادی طول می کشد . و هم مهمتر از همه : --- سطح آب دریای خزر 28 متر پائین تر از سطح آب خلیج فارس است و این یعنی فاجعه غرق دریای خزر و استانهای شمالی کشور ایران و همسایگان شمالی کشور !؟ --- قدیمی ها سطح آب را حساب نمی کردند . آقایان جدید طراح پروژه کانال آب هم سطح آب دو دریا را نمی اندیشند . طرح می دهید مانند من طرح را درست و کامل و اجرایی درست کنید .
برای انجام و اتمام طرح ماندگار من هر هزینه ای بپردازیم می ارزد . کار بزرگ و نیکو کردن هزینه دارد . اگر هزینه اضافه باشد باز هم می ارزد . یک بار کار بزرگ و اساسی انجام می شود و یک عمر همه نسل ایرانی بی آبی نمی بیند . کدام کار از این طرح ارزانتر است و ساده و براحتی اجرایی می شود . که در دنیا سابقه ندارد . کار بزرگ را مردان بزرگ انجام می دهند . در تاریخ بنگرید . و این طرح آب شیرین ایران را هم تامین می کند بر ای همه دوران !؟ واین طرح جزئیات و فرعیات زیادی دارد . موفق باشید


کد امنیتی رفرش