close
تبلیغات در اینترنت

پشتیبانی

شمال ایران
loading...
آخرین ارسال های انجمن

دانلود پاورپوینت جامع اقلیم شناسی استان گیلان

محمدصالح گرامی بازدید : 875 سه شنبه 05 مرداد 1395 نظرات ()

علاقه مندان میتوانند در این پست پاورپوینت اقلیمی استان گیلان را دانلود نمایند.


دانلود پاورپوینت اقلیم شناسی شهرستان رامسر

محمدصالح گرامی بازدید : 1728 شنبه 24 مرداد 1394 نظرات ()

در ادامه پاورپوینتی از شهرستان رامسر تهیه کردیم که شامل موارد زیر می باشد:

1-موقعیت جغرافیایی شهرستان رامسر 

2- مساحت و جمعیت شهرستان رامسر

بررسی عناصر اقلیمی چون بارش، باد، دما، ساعات آفتابی و رطوبت نیز در این پاور پوینت توضیح داده شده است.

توضیحاتی در مورد اقلیم و چگونگی اثرگذاری عناصر اقلیمی بر یک دیگر و تعین فصول اقلیمی این شهرستان نیز داده شده است.

برای دانلود این پاور پوینت به ادامه مطلب رجوع کنید.

افرادی که به دنبال اطلاع از وضعیت اقلیمی شهرستان تنکابن و رودسر هستند میتوانند از این پاور پوینت استفاده کنند. این دو شهرستان در بیش از 80 درصد موارد در مسائل اقلیمی، شباهت زیادی به شهرستان رامسر دارد.

دانلود پاور پوینت اقلیمی تحلیل فضایی مولفه جوی، وقوع دوره‌های خشک و مرطوب

محمدصالح گرامی بازدید : 589 پنجشنبه 03 ارديبهشت 1394 نظرات ()
پاور پوینت تحلیل فضایی روابط بین مؤلفه‌های اتمسفری، وقوع دوره‌های خشک و مرطوب در سواحل جنوبی دریای خزر از مجموعه مقالات ارائه شدن در همایش ملی هواشناسی 1394 در دانشگاه یزد.

تصویر هوایی سد میجران شهرستان رامسر

محمدصالح گرامی بازدید : 1888 چهارشنبه 30 مهر 1393 نظرات ()


در این پست تصاویر هوایی سد میجران در رامسر را برایتان قرار میدهم

هواشی این سد مناظر بسیار زیبا و بکر دارد که نقطه خوبی برای بازدید و سفر  تفریحی است.

این سد ، سدی خاکی با هسته آسفالت است.


مدیرت ناقص شهر توریستی تنکابن +مشکلات شهری

محمدصالح گرامی بازدید : 2197 جمعه 17 مرداد 1393 نظرات ()

سلام و عرض خسته نباشید خدمت دوستان و همراهان 

در دنیای پیشرفته و سراسر از اطلاعات  کنونی که به عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات میشناسیم  بسیار ناخوشایند است، همچنان مانند نیاکانمان و اجدادمان با سنگ  و چوب و مصالح اولیه بصورت بسیار نامنظم و زشت تغییراتی را در شهر توریستی تنکابن که خیلی از مسولین ادعای مرکز استان شدن آن را دارند بنا کنیم.

احداث آب بند بر روی پل چشمه کیله بصورت بسیار زشت و زننده به چه معناست؟

آیا ما علم و یا امکانات کافی و لازم را برای احداث یک آب بند شکیل تر نداریم؟

آیا تحریم های خارجی مسبب احداث چنین بنا هایی است؟

آیا مردم تنکابن حق داشتن یک شهر زیبا و شکیل را ندارند؟؟

آیا غیر از این است که ما تحریم فکری هستیم و نه تکنولوژی؟

آیا شهری که بدین صورت اداره می شود لیاقت مرکز شدن را دارد؟


و هزاران آیای دیگر.............

سوالی خدمت شما عزیزان دارم؟

به چه کشوری کشور جهان سوم گفته می شود؟

کشور ما یک کشور جهان سوم است

بله

درست است

چون:

در کشور ما تکنولوژی وجود دارد اما آن چیزی که موجود نیست فکر است.

افکاردر یک کشور جهان سوم حدی است که  بیش از مدت چند روز و چند ماه را نمی توانند ببینند.

آن چیز که موجب عقب افتادگی این کشور است تحریم های خارجی نیست.این خود ما هستیم که خود را تحریم می کنیم.و از امکانات موجود هیچ بهره ای نمیبریم.

مثلا آب بندی که بر روی چشمه کیله زده شده است.آیا در مرکز یک شهر توریستی چنین آب بندی را احداث می کنند؟؟؟!؟!؟!.

آیا گزینه های بهتر و شکیل تر موجود نبود؟

آیا برنامه ریزی جهت توسعه شهری و زیبایی شهری وجود دارد؟

آیا با چنین وضعی ما لایق مرکز استان شدن هستیم؟

آب بند پل چشمه کیله

آب بند پل چشمه کیله تنکابن

تصویر زیر تصویر پانورما میباشد

برای مشاهده بهتر بر روی عکس کلیک کنید

بقیه تصاویر در ادامه مطلب مشاهده کنید

وجود عناصر سنگين در خاك مناطق غرب مازندران و شيوع بالاي سرطان

علی محمدپور زیدی بازدید : 328 دوشنبه 25 فروردين 1393 نظرات ()

براساس تحقيقات يك رساله دكتري: وجود عناصر سنگين در خاك مناطق غرب مازندران در شيوع بالاي سرطان در منطقه موثر است

آلاينده هاي زيست محيطي موثر در شيوع سرطان در غرب استان مازندران و تهيه نقشه تراکنش آن در محيط gis به همت يك دانشجوي دکتري واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي بررسي شد.

به گزارش سرويس پايان نامه ايسنا، دکتر مرجانه خراط صادقي، دانش آموخته دکتري علوم محيط زيست مرکز تحقيقات و مطالعات محيط زيست و انرژي در اين زمينه گفت: نگراني ناشي از برخي از بيماري‌هاي خطرناک نظير سرطان و علل بروز آن از جمله مواردي هستند که همواره نظر محققان را به خود جلب كرده است. از جمله اين عوامل فاکتورهاي زيست محيطي هستند که در تحقيقات گذشته مورد توجه قرار گرفته‌اند.

وي گفت: طي سال‌هاي گذشته، گزارش‌هاي متعددي در رابطه با آمار بالاي بروز سرطان در استان مازندران ارائه شده است که از آن جمله مي‌توان به کارهاي تحقيقاتي انجام شده در خصوص وقوع سرطان مري كه توسط کمپ و محبوبي در سال 1972 انجام شده است، اشاره کرد.

خراط صادقي افزود: عوامل متعددي نظير رژيم غذايي، آفت کش‌ها، سموم دفع آفات نباتي و... در بروز سرطان نقش دارند و در اين ميان عناصر سنگين، پرتوها و عادات غذايي از مهمترين عواملي هستند که در اين تحقيق به آنها پرداخته شده است. مشخص کردن عوامل طبيعي و انسان ساخت در بروز سرطان، تعيين پتانسيل پرتوزايي خاک، شناخت مناطق حساس، نحوه پراکنش مواد سرطان‌زا، تهيه نقشه پراکنش عناصر سنگين و پرتوزا در آب و خاک، ايجاد پايگاه داده‌ها در محيط gis، تهيه نقشه پراکندگي ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از انواع سرطان و مشخص کردن نقش عناصر سنگين و پرتوزا در بروز سرطان در زمره اهداف اين تحقيق بوده‌اند.

وي ادامه داد: در انجام اين تحقيق، مراجعات متعددي به شرکت‌هاي مختلف ذيربط، سازمان صنايع و معادن استان، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان، جهاد کشاورزي، مسکن و شهرسازي و ... صورت پذيرفته تا بتوان حداکثر اطلاعات مورد نياز در انجام تحقيق را گردآوري کرد. تمام اين اطلاعات در يک پايگاه داده در محيط gis ارائه شد تا بتوان از اين اطلاعات در بخش‌هاي مختلف تحقيق استفاده کرد.

صادقي با اشاره به اين مطلب که به منظور آگاهي از عادات غذايي و عوامل تاثير گذار محيطي بر مردم منطقه پرسشنامه‌اي تهيه شد تا بتوان ارتباط بين بروز انواع سرطان با عوامل ياد شده را تعيين کرد، ادامه داد: در اين مسير حدود پنج هزار پرسشنامه تکميل شده و از طريق نرم افزارهاي MVSP, spss تحليل‌هاي لازم انجام شد. در برنامه رايانه‌يي MVSP اطلاعات حاصل از اجراي برنامه spss به عنوان داده‌هاي ورودي استفاده شده و در نهايت آناليز خوشه‌اي آن به همراه سطوح مختلف ضرايب تشابه ارائه شد.

دانش‌آموخته دکتري واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي تصريح کرد: دندوگرام آناليز خوشه‌يي جهت هشت عنصر سنگين در پيوندهاي سست، سولفيدي و آلي، فازهاي انسان ساخت و طبيعي ترسيم شد. تفسير دندوگرام هاي آناليز خوشه اي اين عناصر ارائه شد، در مرحله بعد به منظور تعيين غلظت هشت عنصر سنگين در خاک با استفاده از 53 ايستگاه تعيين شده نقشه‌هاي پراکنش اين عناصر در منطقه مورد مطالعه در محيط gis ارائه شد، تا مشخص شد بيشترين غلظت هر يک از عناصر در کدام ناحيه از منطقه مورد بحث بيشتر بوده تا بر اساس آن بتوان تحليل هاي آتي را بنيان گذارد.

وي با بيان اين مطلب که نظير همين اقدام در خصوص نقشه‌هاي پراکنش عناصر سنگين در آبهاي آشاميدني و معدني منطقه مورد مطالعه با استفاده از 50 ايستگاه نمونه‌برداري انجام پذيرفت که در اين رابطه به عنوان نمونه نواحي چالوس و نور حاوي بيشترين مقدار سرب بوده‌اند ادامه داد: از آنجائيکه مواد پرتوزا در آبهاي آشاميدني ، معدني و خاکهاي سطحي منطقه مي توانند نقش موثري به عنوان عوامل تعيين کننده در بروز انواع سرطان داشته باشند ، لذا نسبت به اندازه گيري عناصر Ra،Th ،K ،Cs با استفاده از دستگاه اسپکترومتري گاما اقدام شد. دوز جذبي گاماي ناشي از هسته‌هاي پرتوزاي طبيعي در نمونه‌هاي خاکهاي سطحي منطقه از جمله موارديست که در اين تحقيق مورد توجه قرار گرفته و ميزان دوز جذبي آنها بر اساس استاندارد (UNSCEAR ,2000) محاسبه شد.

صادقي افزود: به منظور تعيين ارتباط معني‌دار بين عوامل اندازه‌گيري شده با ميزان مرگ و مير ناشي از 13 سرطان شايع در منطقه ، نقشه‌هاي پراکنش ميزان مرگ و مير طي سالهاي 86-84 در محيط gis تبيين شد. بررسي نقشه ميزان کل مرگ و مير نشان مي‌دهد که سرطان معده بيشترين وقوع را در منطقه چالوس و متعاقباً تنکابن در بر مي‌گيرد، در حالي که سرطان مري بيشتر در مناطق نوشهر و نور ثبت شده‌اند. توزيع ناهمگون ميزان کل مرگ و مير ناشي از سرطان‌ها در اين منطقه نشان مي‌دهد که عوامل موثر در بروز آنها از منشاء واحدي برخوردار نيست.

وي گفت: به اين ترتيب نقشه پتانسيل آلودگي و ريسک زيست محيطي، جهت عناصر مختلف در نواحي مختلف منطقه مورد مطالعه در محيط GIS ترسيم شده تا از يک طرف بتوان تحليل‌هاي لازم را ارائه کرده و از طرفي ديگر پايگاه داده به منظور ورود اطلاعات جديد در آينده ايجاد شود. به همين روال، نقشه پتانسيل آلودگي و ريسک زيست محيطي براي تلفيق چهار عنصر راديواکتيو در منطقه تهيه شد.

وي ادامه داد: مقايسه نتايج آناليز عناصر سنگين در خاکهاي سطحي نشان داد که ميانگين غلظت عناصر آرسنيک، سرب، کادميوم، روي و نيکل در پوسته زمين و خاک در مقايسه با مقادير جهاني آنها بسيار بالاتر بوده و با توجه به اينکه ساختار زمين‌شناسي هر منطقه با ساير نقاط متفاوت است در ارزيابي مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با مجموعه مطالعاتي که صورت گرفت، مشخص شد وجود عناصر سنگين در خاک منطقه که نشات گرفته از منابع طبيعي و يا انسان ساخت است، از مهمترين عواملي هستند که مي‌توانند در بروز سرطان نقش داشته هستند.

فارغ التحصيل دکتري واحد علوم و تحقيقات با بيان اين مطلب که اين امر به خصوص در بخشي از نواحي اين منطقه نظير رامسر و اطراف آن ، شمال و جنوب منطقه چالوس و بخشي از منطقه نور کاملاً مشهود است افزود: وجود عناصر پرتوزا در خاک که از منابع طبيعي و انسان ساخت وجود دارند و مقايسه آنها با مقادير مجاز نشان دهنده اهميت اين فاکتور در احتمال بروز سرطان است. به منظور دست‌يابي به يافته‌هاي جديدتر، ضروري است نسبت به اندازه‌گيري عناصر سنگين و پرتوزا در محصولات غذايي غالب مورد استفاده مردم منطقه و در مو و ناخن افراد مبتلا به سرطان در منطقه، در رابطه با نحوه استفاده از روغن‌هاي مايع و جامد، بررسي ميزان نيتريت و نيترات در آبهاي آشاميدني، در مطالعات آتي اقدام کرد.

وي تصريح کرد: از ساير اقدامات مهمي که در مطالعات آتي بايد انجام شود مي‌توان به تبيين مديريت پايش و کنترل دائمي، محاسبه و تخمين مقدار پرتوگيري انسان، تعيين ظرفيت راديولوژيکي محيط زيست، تأثير کاهش مصرف کودهاي پتاسه و فسفاته و سموم ، بررسي اثرات بيولوژيکي عناصر سنگين و مواد پرتوزا در بدن انسان و ارتباط مواد پرتوزا و شيوع سرطان مري در استان مازندران و همچنين تعميم اين مطالعات در ساير مناطق شمالي کشور اشاره کرد.

گفتني است، مقاله اين دانش‌آموخته دکتري علوم محيط زيست با عنوان RELATIONSHIP OF SOIL TERRESTRIAL RADIONUCLIDE CONCENTRATIONS AND THE EXCESS OF LIFETIME CANCER RISK IN WESTERN MAZANDARAN PROVINCE , IRAN در ژورنال ISI با عنوان Radiation Protection dosimetry (آگوست 2010) به چاپ رسيده است.

ضمناً اين پروژه از حمايت سازمان انرژي اتمي ايران و سازمان حفاظت محيط زيست کشور برخوردار بوده و مذاکراتي صورت گرفته تا بتوان پروژه اي در سطح ملي در اين زمينه با حمايت سازمان هاي مذکور و ساير سازمان هاي ذيربط به اجرا گذاشته شود.

 

منبع:سازمان نظام پزشکی تنکابن

تصاویر/ جنگل ابر شاهرود

محمدصالح گرامی بازدید : 5995 چهارشنبه 07 اسفند 1392 نظرات ()
گروه چندرسانه ای مشرق _ جنگل ابر یکى از دست ‌نخورده‌ترین جنگل‌هاى ایران است که در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان قراردارد.جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد.این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضای این جنگل را پوششی از ابر فرا گرفته به همین دلیل این جنگل را جنگل ابر می‌نامند.ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع [جنگل ابر میزبان جشنواره نغمه و طبیعت] از شاخصه‌های این جنگل است.این جنگل در استان سمنان و در نزدیکى روستاى ابر واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.جایى که از ضخامت کوه‌هاى البرز کاسته مى‌شود و ابرهاى گرفتار در پشت این دیواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازیر مى‌شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه‌هاى شب با سرد شدن هوا چنان مى‌نماید که جنگل به روى ابرها سوار شده است.

تصاویر/جاده رویایی خلخال – اسالم

محمدصالح گرامی بازدید : 5287 چهارشنبه 07 اسفند 1392 نظرات ()
جاده رویایی خلخال – اسالم

جاده گردشگری خلخال – اسالم که شهرستان خلخال در استان اردبیل را به اسالم در استان گیلان متصل می کند به دلیل برخورداری از شرایط خاص و اقلیم کوهستانی و ترکیب طبیعت جنگلی با دشت امروز به عنوان رویایی ترین جاده جنگلی کشور شناخته می شود.
 طبیعت بکر و دست نخورده، زیبائی های وحشی جنگلی، زندگی سنتی افراد بومی، تولید عسل های ناب، وجود آبشار و دریاچه، دشت وسیع گل و گیاهان کمیاب و... از جمله ویژگی هایی است که گردشگران می توانند در یک جاده 70 کیلومتری یک جا همه این مواهب و دیدنی ها را مشاهده کرد.این جاده که به دلیل کوهستانی بودن حتی در تابستان از آب و هوای سرد ،خنک برخوردار است، در اغلب اوقات بویژه در نیمه دوم سال به دلیل بارش برف و باران های سیل آسا بسته بود و مسافران تنها می توانند در این فصول از زیبائی های آن لذت ببرند.
این جاده مسیری برای ورود به بهشت طبیعت است، چراکه جاده خلخال – اسالم تنها یک جاده جنگلی نیست بلکه ترکیبی از جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه است؛ تصویری از زیباترین جاذبه های طبیعی که کنار هم چیده شده‌اند تا بی هیچ سابقه و ذوق ادبی شاعرتان کند.

جاده اسالم به خلخال یک از جاذبه های گردشگری ایران است که تاکنون ناشناخته مانده و شاید بزرگترین حسن این جاده نیز همین باشد. 
دیوار تاریخی گرگان از زیر خاک بیرون کشیده می شود

محمدصالح گرامی بازدید : 617 چهارشنبه 17 خرداد 1391 نظرات ()
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان گفت: در راستای دستور اکید معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در خصوص تسریع در آغاز به کار پروژه کاوش دیوار تاریخی گرگان و شهر باستانی جرجان، بخشی از دیوار بزرگ گرگان از زیر خاک بیرون کشیده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، قربان عباسی صبح چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: در نامه ایی که با امضای نماینده ولی فقیه در استان و استاندار گلستان خطاب برای معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شده است خواهان توجه ویژه و قراردادن کاوش دیوار تاریخی گرگان در لیست مصوبات سفر چهارم دولت به گلستان شده بودند.

وی اظهار داشت: سیدحسن موسوی، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز طی دستوری در این نامه خطاب به معاون میراث فرهنگی کشور بر آغاز سریع این کار و استفاده بهینه از ظرفیت بالای این خطه زرخیز تاکید شد.

به گفته وی، در نامه مذکور تصریح شده است: شهر باستانی گرگان قدیم نیز از شهرهای بزرگ سده های اولیه اسلام تا قرون میانی دوره باشکوه ایران اسلامی محسوب می شود که دارای آثاری از دوره های سامانیان، آل بویه، آل زیار، سلجوقیان، ایلخانان مغول، تیموریان، صفویان است.

عباسی اشاره داشت: به تاکید مسئولان گلستان در این نامه، این شهر باستانی گرگان قدیم و دیوار تاریخی گرگان به عنوان آثار ارزشمند استان گلستان با همکاری قابل تحسین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان طی سالهای گذشته مورد توجه و عنایت ویژه قرار گرفته و به عنوان میراث مشترک بشری ظرفیت و قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را هم دارد.
 

 
 
 
وی تصریح کرد: آنان ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد علمی و مطلوب سازمان ذیربط در روند مطالعات باستان شناختی گسترده تاکید کرده اند که حفاظت و ساماندهی و مرمت و احیاء بخشی از عظمت و شکوه آن در قالب پروژه ملی و تامین اعتبار لازم طی سنوات گذشته و محوریت صنعت گردشگری به عنوان دومین سند چشم انداز توسعه استان گلستان و تاثیر توجه به این موضوعات، در جلب و جذب گردشگران داخلی و خارجی و توسعه گردشگری پایدار و کسب درآمدهای غیرنفتی و اشتغالزایی و معرفی و شناخت فرهنگ و هنر و تمدن استان زیبای گلستان و ایران اسلامی در ادوار تاریخی و اسلامی نقش مهمی در عرصه ملی و بین المللی دارد و عنایت مضاعفی روی این موضوع معطوف داشته است.

وی هم چنین یادآور شد: دیوار تاریخی گرگان بعد از دیوار چین و آلمان سومین دیوار دفاعی جهان است و به عنوان میراث مشترک بشری ظرفیت و قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی راداراست.
 
مدیرکل میراث فرهنگی گلستان بیان داشت: مسئولان گلستان پیشنهاد کردند که پروژه کاوش دیوار بزرگ گرگان و شهر باستانی گرگان قدیم (جرجان) علیرغم تاکیدات قبلی حداقل در سفر چهارم هیئت دولت به استان گلستان به عنوان یکی از مصوبات سفر در دستور کار قرار گرفته و سالیانه اعتبار مشخصی برای احیای این آثار باشکوه و هویت و اصالت ایرانیان پیش بینی و مصوب شود تا در طول برنامه پنجم دستور کار قرار گرفته و سالیانه اعتبار مشخصی برای احیای این آثار باشکوه و هویت و اصالت ایرانیان پیش بینی و مصوب شود تا در طول برنامه پنجم شاهد رشد و شکوفایی برگ زرین دیگر از تاریخ افتخارات این مرزوبوم و توسعه اقتصادی و فرهنگی در منطقه باشیم.

قربان عباسی همچنین در ادامه افزود: با دستور رئیس سازمان مرکزی این پروژه به زودی اجرایی خواهد شد و شاهد باززنده سازی و احیای بخشی از دیوار بزرگ گرگان خواهیم بود.
 
به گزارش مهر، دیوار بزرگ گرگان به طول 195 کیلومتر و شهر باستانی گرگان قدیم(جرجان) به مساحت 1200 هکتار در استان گلستان جای دارد که از آثار شاخص سرزمین پهناور ایران محسوب می شود.دیوار بزرگ گرگان در زمان ساسانیان برای مقابله و جلوگیری از نفوذ دشمنان نواحی مرزهای شمالی( ایالت گرگان) و دفاع از ایالت گرگان احداث شده است.

این دیوار تاریخی به همراه خندق، کوره های آجر پزی، سد و کانالهای آب رسانی، قلعه های متصل به دیوار و قلعه شهرهای کوچک و بزرگ مجاور طویل ترین اثر معماری نظامی و استحکامات دفاعی ایران به شمار می آید.

این دیوار بزرگ و تاریخی از کرانه دریای خزر در گمیشان آغاز شده و تا کوه های گلیداغ در شمال شرق کلاله امتداد داشت.
 قدمت این طولانی ترین اثر تاریخی ایران به حدود دو هزار سال قبل باز می گردد و بقایای بر جای مانده از آن، رنج دوران رفته حکایت و تاریخ کهن مردمانی را تداعی می کند که برای حفظ آرمانها و میهن تلاشها کرده اند. این اثر باستانی در منابع تاریخی و گزارشهای علمی به نامهای "سد سکندر"، "سد انوشیروان"، "سد فیروز"، "قزل آلانگ" و دیوار دفاعی شهرت دارد.

ساخت دیوار تاریخی گرگان بنا بر مدارک موجود به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اشکانی باز می گردد و براساس قرائن و دلایل مختلف نیز می توان آن را به اواخر دوره اشکانی حدود دو هزار سال قبل و اوایل دوره ساسانی حدود 1600 سال منتسب کرد.
 
دیوار تاریخی گرگان، سومین دیوار دفاعی و تاریخی جهان پس از دیوار چین و آلمان است که دارای حدود دو هزار سال قدمت است و از ساحل شرقی دریای خزر از گمیشان آغاز شده و به طرف شمال آق قلا پیش می رود و پس از عبور از کرند و اینجه برون به شمال گنبد کشیده می شود. هم چنین این دیوار با گذشت از کلاله و عبور از منطقه زاو و پیشکمر کلاله و مراوه تپه به سمت جنگل گلستان کشیده می شود.

این دیوار در جاها و مسیرهایی که تهاجمات سنگین بود از مصالحی مانند آجرهای بزگ 40 در 40 و ضخامت 10 تا 15 سانتی متر ساخته شد و ارتفاع دیوار نیز در این مناطق بیشتر و بلندتر بود.

پاورپوینت از اکوسیستم دریایی دریا خزر

محمدصالح گرامی بازدید : 2139 سه شنبه 16 خرداد 1391 نظرات ()

پاور پوینت بسیار کامل از اکو سیستم دریایی دریا خزر


فهرست عناوين

پيشگفتار(اكوسيستم وشناخت آن)
وجه تسميه وكليات زمين شناسي درياي مازندران
نگاهي گذرا به خليج ها ، جزايرو شبه جزايردرياي مازندران 
بيوتوپ اكوسيستم ياخصوصيات آب درياي مازندران
رودهاي جاري به درياي مازندران
موجودات زنده درياي مازندران
اهميت درياي مازندران وخطراتي كه حيات بيوسنوز يا موجودات زنده آنرا تهديد ميكند
نوسانات آب درياي مازندران واثرات مطلوب ونامطلوب آن


فهرست منابع

نویسنده: عبد الله علیزاده

دانشجوی ارشد دانشگاه چالوس


این مطلب فقط برای اعضای ویژه قابل دانلود است

دیگر دوستان جهت تهیه آن میتوانند این تحقیق جامع و کامل را از ما خریداری نمایند

هجوم آفات به بخشی از جنگل‌های هیرکانی

محمدصالح گرامی بازدید : 687 جمعه 15 ارديبهشت 1391 نظرات ()

هجوم آفات به بخشی از جنگل‌های هیرکانی


هجوم آفات، هزاران هکتار از رویشگاه‌های جنگلی شمال کشور را تهدید می‌کند به‌طوری که اگر طی 10‌روز آینده باران نبارد بخش عمده‌ای از این رویشگاه‌های بی‌نظیر با خطر جدی مواجه می‌شود.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران، با اعلام این خبر به همشهری گفت: 10 سال پیش با طغیان آفات در جنگل‌های شمال، نسبت به وقوع مجدد آن هشدار داده شد زیرا طغیان آفات پس از یک دوره 10ساله امری طبیعی است اما به‌دلیل آنکه ما برنامه مدیریتی نداریم و معمولا به‌صورت لحظه‌ای و مقطعی برای مشکلات نسخه می‌پیچیم این هشدارها نادیده گرفته شد و در نتیجه امروز بخش وسیعی از جنگل‌های شمال با هجوم آفت مواجه است. کمااینکه در حال حاضر، 20 هکتار از جنگل‌های گرگان و بخش‌هایی از جنگل‌های حوزه نوشهر در ارتفاعات دچار آفت شده است.

اگر باران نبارد

دکتر هادی کیادلیری که هفته گذشته از بخش‌هایی از جنگل‌های شمال بازدید کرده است، افزود: آفات در پی خشکی حادث می‌شود و در حال حاضر، بهترین درمان، بارندگی است اما اگر باران نبارد اوایل خرداد ماه، خسارت ناشی از آفات در جنگل‌های شمال به شکل گسترده خود را نشان می‌دهد. در حال حاضر هم فعالیت لاروها به‌خوبی دیده می‌شود و این حشرات( آفات) به درختان حمله‌ور شده‌اند. وی گفت: این آفات 10‌سال قبل با محصولات وارداتی از جمله چوب وارد کشور شده‌اند و هر وقت شرایط ایجاد شود به‌ویژه درپی خشکی هوا، طغیان می‌کنند. معمولا هم از حاشیه جاده‌های جنگلی که درختان آن قلع و قمع شده‌اند و از حاشیه روستاها و عرصه‌هایی که دام در آنجا وجود دارد بروز می‌کنند و علاوه بر درختان ضعیف و بیمار به درختان سالم حمله کرده و آنها را نابود می‌کنند. کیادلیری با اشاره به دوره‌ای بودن طغیان آفات در اراضی جنگلی تصریح کرد: وقوع مجدد آفات، امری کاملا طبیعی است اما در کشورهای پیشرفته با شیوه‌های خاص مدیریتی مانع آن می‌شوند ولی از آنجا که ما برنامه مدیریتی نداریم و همه تلاشمان را روی کنترل متمرکز می‌کنیم هنگام هجوم آفات عملا کاری از پیش نمی‌بریم؛ به همین دلیل 10‌سال پیش، شیوع یک نوع آفت در جنگل‌های شمال بیش از 40‌میلیارد تومان خسارت به بار آورد.

تکرار ندانم کاری‌ها

این عضو هیات علمی، تنها راهکار مؤثر برای دفع آفات را مدیریت آفات قبل از طغیان آن دانست و گفت: ما در هیچ زمینه‌ای از جمله دفع آفات، تجربه مفید نداریم زیرا تجربه زمانی وجود دارد که کارهای گذشته را ارزیابی کنیم که متاسفانه تاکنون این اتفاق نیفتاده است درنتیجه با بروز هر بار آفات، ما دچار سرگردانی می‌شویم و ندانم‌کاری‌های گذشته را تکرار می‌کنیم. کیادلیری ضمن انتقاد از شیوه‌های حفاظت از جنگل‌ها خاطرنشان کرد: حفاظت به معنای آن است که ما با استفاده از روش‌های علمی و فنی اجازه ندهیم صدمات بالقوه‌ای که وجود دارد بالفعل شود. برای نمونه خطر آتش‌سوزی و شیوع آفت همواره وجود دارد اما راهکارهای پیشگیری از آن مشخص است.

رویش چوب، صفر

در عین حال وی زحمات و تلاش کارکنان بخش حفاظت جنگل را قابل تحسین دانست و گفت: گرچه این بخش از بدنه سازمان، شبانه‌روز باوجود همه سختی‌ها برای صیانت از جنگل تلاش می‌کنند اما حفاظت محدود به حفاظت فیزیکی نیست بلکه بخشی از آن به دانش فنی و علمی نیاز دارد به همین دلیل ضروری است از متخصصان گیاه‌پزشکی و علوم جنگل هم دراین بخش استفاده شود.

به گفته کیادلیری، هنگام بروز و طغیان آفات، میزان تولید چوب به کمترین حد می‌رسد و باعث کاهش رویش چوب حتی به میزان 2‌متر مکعب در هر هکتار می‌شود که این میزان معادل رویش چوب در هر هکتار در جنگل‌های شمال است یعنی عملا هنگام طغیان آفات رویش چوب به صفر می‌رسد. این درحالی است که ارزش هر متر مکعب چوب حدود 400‌هزار تومان است. این رقم را اگر در 21‌هزار هکتار ضرب کنیم مشخص می‌شود که در هجوم قبلی آفات که 10‌سال پیش اتفاق افتاد و 3سال طول کشید، چه میزان خسارت به جنگل‌های شمال کشور وارد شد. باید در نظر داشت رقم اعلام شده فقط مربوط به خسارت ناشی از نابودی چوب است اما خسارت‌های دیگری هم وجود دارد که باید بررسی شود.

آفت مشترک انسان و چوب

وی آفات تهدید‌کننده جنگل‌های شمال را متنوع ذکر کرد و گفت: پروانه دم طلایی، پروانه دم قهوه‌ای و ابریشم باف ناجور از جمله این آفات هستند که علاوه بر خشکیدگی درختان و مستعد کردن آنها برای طغیان آفات دیگر، باعث بروز بیماری‌های پوستی در انسان می‌شوند و در نتیجه به نوعی گردشگری را هم تهدید می‌کنند. ضمن اینکه این آفات روی خاک و آب هم تأثیر نامطلوبی برجای گذاشته و روی مسائل اکولوژیکی اثر سوء دارند.

کیادلیری در پایان، پایش دائمی عرصه‌های جنگلی را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد و گفت: با وجود اینکه همواره خطر آفات وجود دارد اما اعتباری که برای مبارزه با آفات به یک اداره کل اختصاص داده می‌شود 4‌میلیون تومان است! این اعتبار بسیار ناچیز است و با آن هیچ اقدامی نمی‌توان کرد. در حالی که خسارت ناشی از آفات در همان منطقه میلیاردها تومان است. بدیهی است با این رویکرد هیچ‌گاه نمی‌توان از شیوع آفات پیشگیری کرد.

درباره شهر لاهیجان:

محمدصالح گرامی بازدید : 891 جمعه 01 ارديبهشت 1391 نظرات ()

پیشینه تاریخی لاهیجان:   


 از آثار باستانی که از سومری ها به دست آمده ، اطلاعاتی به دست آمده که حاکی از اینست که در حاشیه در یایی که بعد ها "کاسپین" نامیده شد مردم گیلان نیز زندگی خود را آغاز کردند .گیلان و دیلمان قبل از آمدن آریایی ها به فلات ایران و ساکنان این منطقه حدود 4000 سال قبل با هفت نوع نگارش آشنا بودند.

لاهیجان از قدیمی ترین شهر های گیلان است . بنای اولیه آن قلعه ایست که در 6 کیلو متری شرق لاهیجان فعلی در زمان اشکانیان ساخته شدهاست و به آن "دار الامان " یا "دارالعماره " میگفتند.

"کهندژ" یا قلعه دار الامان تا قرن هفت هجری پا بر جابود و بعد از حمله مغول رو به ویرانی نهادو بعد ها به عنوان معدن از آن استفاده شده است.

با تغییر مکان شهر از کهندژ به قسمت جنوبی شهر کنونی ، کهندز به صورت قلعه ای در خارج شهر مستقر شد ؛ در این دوره ( قبل از اسلام ) شهر از سه قسمت کهندژ ، شهرستان و بازار خارج قلعه تشکیل می شد .

در سال 709 ه.ق لاهیجان به وسیله سلطان الجایتو اشغال گردیدواین امر باعث ویرانی و نابودی شهر شدو از سال 729 شهری دیگر بنا گردید. در این دوره دو قلعه، یکی حکومتی ودیگری محل سربازان و نگهبانان در جوار هم ساخته شد. حد فاصل بین استخر و قتعه حکومتی باغ بزرگی به مساحت دو هزار جریب وجود داشت ودر سال 1000 ه.ق توسط شاه عباس کبیر تبدیل به میدان چوگان گردید .     
                                  
لاهیجان یكی از مراكز اصلی جنبش جنگلی ها بود.

 

 موقعیت جغرافیایی لاهیجان:

لاهيجان از معروفترين شهرهاي شمال كشور در قرنهاي گذشته بود و لنگرود و رودسر، ديلمان و سياهكل ، رانكوه شامل اشكور عليا و سفلي  به مركزيت املش،آستانه اشرفيه و...از بخش هاي تابعه اين شهر محسوب مي شدند.بعد ها بر اساس تقسيمات كشوري، رودسر و توابعش در سال 1337، لنگرود و توابع آن در سال  1338 ، آستانه اشرفيه با تمام توابع و نواحي خود در سال 1358 شمسي و ديلمان و سياهكل در دهه هفتاد  از لاهيجان جدا شدند و شهرستانهاي مستقلي را تشكيل دادند.لاهيجان به علت واقع شدن بين درياي خزر از شمال و سلسله جبال البرز از جنوب كه از جنگل و مه غليظ و در ارتفاعات پوشيده از برف است، از هواي لطيف و متبوعي برخوردار است.كوههاي شيطان كوه و عطا كوه در شرق لاهيجان از نمونه هاي بارز رشته كوه البرز در اين منطقه است.شهر لاهيجان با وسعت يكهزار و 13 هكتار در حال حاضر داراي  73 هزار نفر جمعيت مي باشد.

 

 

نقشه لاهیجان:

اطلاعات آماری استان مازندران سال 1388

محمدصالح گرامی بازدید : 696 پنجشنبه 31 فروردين 1391 نظرات ()
1.pdf فصل 1- سرزمین و آب و هوا 9.49 MB
10.pdf فصل 10- بازرگانی، رستوران و هتلداری 1.25 MB
11.pdf فصل 11- حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات 1.13 MB
12.pdf فصل 12- بازارهای مالی 1.04 MB
13.pdf فصل 13- امور قضایی 1.34 MB
14.pdf فصل 14- بهزیستی و تأمین اجتماعی 1.98 MB
15.pdf فصل 15- آموزش 1.26 MB
16.pdf فصل 16- بهداشت و درمان 734.00 KB
17.pdf فصل 17- فرهنگ، ورزش و گردشگری 798.00 KB
18.pdf فصل 18- عمران شهری 70.00 KB

افزایش 15درجه ای دمای هوا تنکابن در دوروز+عکس

محمدصالح گرامی بازدید : 939 چهارشنبه 23 فروردين 1391 نظرات ()


گزارش آب و هواي رامسر
از تاريخ: 15/01/1391 تا تاريخ: 23/01/1391

تاريخ

حداقل دما

حداكثر دما

ميزان بارش
حداقل رطوبت حداكثر رطوبت
1391/01/16 9ºC 12ºC 1.2 mm 82% 86%
1391/01/17 7ºC 14ºC 0 mm 79% 97%
1391/01/18 9ºC 14ºC 0 mm 90% 100%
1391/01/19 10ºC 13ºC 0 mm 91% 100%
1391/01/20 8ºC 16ºC 0 mm 87% 100%
1391/01/21 11ºC 28ºC 0 mm 33% 90%
1391/01/22 14ºC 31ºC 0 mm 39% 86%
1391/01/23 14ºC 31ºC 0 mm 39% 81%


گرما در روز های اخیر باعث ذوب شدن برفها و موجب جاری شدن  سیل در رو دخانه چشمه کیله تنکابن شده است

طبق اطلاعات به دست آمده از هواشناسی رامسر

دمای هوا در تاریخ 1/20 برا بر است با 16درجه سلسیوس

و در دو روز بعد (1/22)دمای هوا برابر است با 31درجه سلسیوس

اختلاف دما در دوروز برابر است با15درجه سلسیوس

افزایش ناگهانی دمای هوا موجب آن شده است که ما در ماه اول بهار یک هوای کاملا تابستانی را تجربه کنیم

در ادامه عکسهایی از سیل در رود خانه چشمه کیله تنکابن میذارم


http://saleh133.persiangig.com/aageogeraphy/%D8%AC%D8%BA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%D8%A7%20%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C/%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%D8%AA%20%D8%AA%D9%86%DA%A9%D8%A7%D8%A8%D9%86%20%D9%88%20%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%B1/cheshme%20kile/2012-04-11%2011.07.05.jpg

پل تاریخی چشمه کیله تنکابن در مه+عکس

محمدصالح گرامی بازدید : 1535 یکشنبه 20 فروردين 1391 نظرات ()


تصاویر بسیار زیبا از پل تاریخی چشمه کیله شهر تنکابن در مه


تاریخ:

1391-1-20

ثبت تصاویر: محمد صالح گرامی


روستای زیبا و توریستی شکار پشته کجاست؟+عکس

محمدصالح گرامی بازدید : 1171 یکشنبه 20 فروردين 1391 نظرات ()


سلام به شما دوستان عزیز

در این پست عکسهایی از طبیعت زیبای روستای ((شکار پشته)) و چشم انداز زیبای اون براتون گذاشتم

این عکس ها در روز 13 فروردین (سیزده به در)گرفته شده

همان طور که میبینید تمام شهر تنکابن و دریا زیبای خزر به راحتی قابل مشاهده است

دوستان برای رفتن و تفریح در روستای شکار پشته میتونن از مسیر سلیمان آباد ـ کارکوـچالکش ـ آهک چال ـ کنگ دشت  عبور کرده تا به روستای شکار پشته برسند

در این روستا کمتر از 6 خانوار ساکن هستند و جمعیت آن کمتر از 20نفر میباشد

شغل اکثر اهالی روستا باغ داری و دامداری میباشد و مردم از این طریق رزق و روزی خود را به دست میآورند

محصولات این روستا عبارتند از:

محصولات دامی:

گوشت - شیر -پنیر -دوغ -مرغ و تخم مرغ محلی

محصولات کشاورزی:

این روستا به دلیل این که در شیب زیاد قرار دارد امکان کشت محصولات کشاورزی در آن موجود نیست

اما در آن باغ داری رونق دارد

محصولات باغی آن عبارتند از:

پرتقال (تامسون و محلی)- نارنگی -لیمو - کیوی - خورمالو

میباشد
زلزله 4.3 ریشتری 5 كيلومتري لنگرود، گيلان را لرزاند

محمدصالح گرامی بازدید : 674 چهارشنبه 28 دي 1390 نظرات ()

۱ ۱۳۹۰-۱۰-۲۷ ۰۹:۴۹:۴۱.۰ ۳۷.۲۳ N ۵۰.۱۱ E ۱۳ ۳.۲  لنگرود، گيلان  ۱۰ IGUT  شکل موج

تاريخ وقوع زلزله
سه شنبه، 27 دي 1390 در 09:49:41
(وقت محلي - تهران)

2012-01-17 06:19:41
 (UTC)
بزرگي زلزله
۳.۲
نوع بزرگي: 
Mn
موقعيت رومركز زلزله: ۳۷.۲۳ شمالي و ۵۰.۱۱ شرقي
عمق: ۱۳
عدم قطعيت مكاني: ۴.۳۵+/- كيلومتر در جهت شمالي - جنوبي
 ۶.۶۶+/-  كيلومتر  در جهت شرقي - غربي
منطقه: 
 استان گيلان
فاصله‌ها: 
5 كيلومتري لنگرود، گيلان
8 كيلومتري رودبنه، گيلان
10 كيلومتري لاهيجان، گيلان

207 كيلومتري تهران، تهران
منبع: 
موسسه ژئوفيزيك، دانشگاه تهران

1  ALA SPZ 2012/01/17 06:20:50.5 0.12 926 -616 310 1.0 273 49 117.0 SE 3.2 3.2
2  ANJ SPZ 2012/01/17 06:20:50.6 0.36 65 -187 -122 1.0 394 49 119.0 SE 2.4 3.2
3  FIR SPZ 2012/01/17 06:20:58.0 0.44 369 -355 14 1.0 295 49 126.0 SE 2.9 3.2
4  GLO SPZ 2012/01/17 06:20:35.7 0.08 514 -423 91 1.0 342 49 103.0 E 3.2 3.2
5  GZV SPZ 2012/01/17 06:20:07.3 0.08 8456 -3550 4906 1.0 94 -82 174.0 S 3.0 3.2
6  MHD SPN 2012/01/17 06:20:31.2 0.16 14382 -6598 7784 1.0 178 -86 164.0 S 3.9 3.2
7  PRN SPN 2012/01/17 06:20:38.6 0.16 17759 -9171 8588 1.0 227 49 118.0 SE 4.3 3.2
8  RAZ SPZ 2012/01/17 06:20:37.5 0.36 1699 -832 867 1.0 203 49 185.0 S 3.1 3.2
9  SHM SPZ 2012/01/17 06:21:04.9 0.4 676 -559 117 1.0 325 49 118.0 SE 3.2 3.2
10  VRN SPZ 2012/01/17 06:21:01.7 0.12 851 -521 330 1.0 288 49 149.0 SE 3.2 3.2

دماوند کی بیدار می‌شود؟

محمدصالح گرامی بازدید : 835 شنبه 17 دي 1390 نظرات ()
کارشناسان می‌گویند احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند در صورت وقوع زلزله در تهران وجود دارد.

http://hamshahrionline.ir/images/position36/2012/1/12-1-7-9345111.jpg


در همین حال گفته می‌شود مدیریت بحران استانداری تهران درپی ارزیابی بخارهای دهانه دماوند و چشمه‌های جوشان کوهپایه آن جلساتی تشکیل داده‌ که هنوز نتایج آن اعلام نشده است

بر اساس مطالعات کارشناسان، زمین لرزه‌ها می‌توانند با به لرزه در آوردن "ماگما" منجر به انفجار آتشفشان‌ها شوند. پدیده‌ای مشابه تاثیری که تکان دادن بطری بر نوشابه گازدار می‌گذارد. این تحقیق نشان می‌دهد که فوران آتشفشان‌ها پس از یک زلزله بزرگ، چهار بار بیشتر از هنگامی بوده که عامل محرک زلزله وجود نداشته است پس بدیهی است با لرزش تهران احتمال فعال شدن آتشفشان دماوند هم وجود دارد.

تاریخ هم نشان داده زلزله‌ها موجب بیدار شدن آتشفشان‌ها شده‌اند. آتشفشان تاپونگاتیتو یکسال پس از هر دو زلزله 1906 و 1960 فوران کرد و مشابه آن آتشفشان‌های کالبوکو، والاریکا، اوسورنو و پونتیاگودو هم به فاصله کمی از زمین لرزه 1837 شیلی فوران کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سال 86 اعلام شد نگرانی‌ها درباره فعالیت دماوند جدی نیست در حالی که نشانه‌هایی بر این نکته اصرار دارند که هر آن ممکن است آتشفشان دماوند فعال شود.

یک زمین شناس: آتشفشان دماوند فعال است

زلزله 3.7 ريشتري 9 كيلومتري سياهكل، گيلان را لرزاند

محمدصالح گرامی بازدید : 719 چهارشنبه 14 دي 1390 نظرات ()
۱ ۱۳۹۰-۱۰-۱۴ ۱۲:۴۱:۰۱.۲ ۳۷.۰۸ N ۴۹.۹۲ E ۶ ۳.۲ سياهكل، گيلان ۱۱ IGUT شکل موج 
تاريخ وقوع زلزله
چهارشنبه، 14 دي 1390 در 12:41:01 
(وقت محلي - تهران)

2012-01-04 09:11:01
 (UTC)
بزرگي زلزله
۳.۲
نوع بزرگي: 
Mn 
موقعيت رومركز زلزله: ۳۷.۰۸ شمالي و ۴۹.۹۲ شرقي
عمق: ۶
عدم قطعيت مكاني: ۲.۶۱+/- كيلومتر در جهت شمالي - جنوبي
۳.۳۳+/- كيلومتر در جهت شرقي - غربي
منطقه: 
استان گيلان 
فاصله‌ها: 
9 كيلومتري سياهكل، گيلان 
15 كيلومتري لاهيجان، گيلان 
20 كيلومتري آستانه اشرفيه، گيلان
 
204 كيلومتري تهران، تهران 
منبع: 
موسسه ژئوفيزيك، دانشگاه تهران
1 GLO SPZ 2012/01/04 09:12:49.5 0.48 751 -495 256 1.0 355 49 99.0 E 3.4 3.2
2 GZV SPZ 2012/01/04 09:11:25.6 0.08 6314 -3276 3038 1.0 82 -86 161.0 S 2.7 3.2
3 HRS SPZ 2012/01/04 09:11:52.8 0.28 522 -239 283 1.0 288 49 299.0 NW 3.0 3.2
4 MHD SPZ 2012/01/04 09:11:30.1 0.12 5545 -3059 2486 1.0 169 49 156.0 SE 3.5 3.2
5 PIR SPZ 2012/01/04 09:12:24.3 0.32 96 -327 -231 1.0 496 49 169.0 S 2.8 3.2
6 PRN SPZ 2012/01/04 09:12:10.5 0.24 4313 -1774 2539 1.0 235 49 113.0 SE 3.7 3.2
7 RAZ SPZ 2012/01/04 09:11:56.2 0.2 2604 -1307 1297 1.0 186 49 180.0 S 3.2 3.2
8 VRN SPE 2012/01/04 09:12:25.7 0.28 812 -487 325 1.0 283 49 144.0 SE 3.1 3.2

تعداد صفحات : 3

اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • موضوعات

 • جغرافیا طبیعی
 • جغرافیا انسانی
 • دانلود ها
 • عمومی
 • طبقه بندی مطالب
 • جغرافیدانان بزرگ
 • مناطق
 • نرم افزار های جغرافیایی
 • مقالات جغرافیایی
 • زلزله
 • سایت اقلیم شناسی در اینستاگرام

  صفحه رسمی سایت اقلیم شناسی  در اینستاگرام...

  مارا دنبال کنید...

  www.instagram.com/cliimatology

  نحوه ارسال مطلب(کاربران سایت)

  علاقه مندان به ارسال مطالب خود در سایت تخصصی اقلیم شناسی ؛ نحوه ارسال مطلب در سایت اقلیم شناسی با نام خود شما؛ از طریق لینک زیر فایل آموزشی را دانلود نمایید:

  برنامه اندروید سایت اقلیم شناسی

  دانلود برنامه کاربردی سایت اقلیم شناسی برای گوشی های اندروید. جهت سهولت در دسترسی به سایت بران شدیم که نرم افزار اندرویدی تولید کنیم تا دوستان و همراهان سایت اقلیم شناسی هواره دسترسشی آسان به سایت داشته باشند.

  دانلود

  وب سایت جامع هوا و اقلیم
  <a href="http://parstools.com/">

  فید خوان rss reader