پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

یخهای قطب شمال تا 25 سال دیگر آب می شود

با ثبت رکورد جدیدی در شدت ذوب تابستانی یخ های قطب شمال در هفته گذشته، محققان پیش بینی می کنند طی 20 تا 25 سال آینده دیگر اثری از یخ های قطب شمال وجود نداشته باشد.


  جان یاکل زمین فیزیک شناس یخ های دریایی می گوید ذوب بی سابقه یخ های قطب شمال در سال جاری می تواند عواقب جدی را برای سیاره زمین در پی داشته باشد.

به گفته وی از 33 سال پیش تاکنون که وضعیت یخ های قطب شمال با ماهواره نظارت شده تا کنون، ذوب تابستانی امسال بی سابقه بوده است.
 
18 دسامبر 2007 وسعت یخ های قطبی4.17  میلیون کیلومتر مربع بود، این میزان در اوت سال جاری به کمتر از چهار میلیون کیلومتر مربع رسیده است.
 
یاکل می گوید: این کمترین وسعت یخی است که طی این سالها داشته ایم، نه فقط از زمان نظارت با ماهواره ای بلکه احتمالا در یک میلیون سال گذشته.
 
یاکل طی 15 سال گذشته ذوب تابستانی یخ های قطب شمال را به دقت بررسی کرده و نشان داده است در پی گرمای زمین یخ های قطب شمال به طور مستمر در حال ذوب شدن هستند.
 
وی افزود: بر اساس الگوهای مشاهده شده ما ذوب وسیع امسال می تواند آغاز روند ترسناکی باشد.
 
این محققان از فناوری ماهواره برای بررسی ویژگی های فیزیکی یخ های قطب شمال استفاده می کنند.
 
تا همین دهه 1980، اغلب یخ اقیانوس منجمد شمالی یخ چندین ساله بود یعنی یخ ضخیمی که طی تابستان اصلا آب نمی شد.

در آن زمان نسبت یخ چندین لایه به یخ فصلی – یخی که احتمالا در تابستان آب می شد- حدود 80 درصد به 20 درصد بود.
 
یاکل که معتقد است طی 20 سال گذشته به جایی رسیده ایم که این نسبت معکوس شده ، پیش بینی کرد وسعت یخی که اقیانوس منجمد شمالی را پوشانده است احتمالا طی تابستانها در 20 تا 25 سال آینده از بین خواهد رفت.
 
از بین رفتن این پوشش یخی عواقب جدی برای سیاره زمین دارد. یخ قطب شمال به عنوان یک منعکس کننده نور خورشید عمل می کند و موجب تنظیم دمای زمین  و اقلیم می شود.
 
زمانی که دیگر این یخ زیر آسمان نباشد و فقط آب، در اقیانوس ها دیده شود، زمانی است که رطوبت بیشتری از سطح اقیانوس ها به جو می رود و بخار آب در اتمسفر توفانهای خشنی را شکل می دهد.
 
به گفته یاکل همانطور که قطب شمال و کل زمین به روند گرم شدن خود ادامه می دهند باید افزایش و شدت توفانها برای اغلب مناطق پرجمعیت جهان انتظار داشته باشیم.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش