پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

سردترین منطقه جهان درکجاقراردارد؟

بيشتر مردم اين تصور غلط را دارند كه كوير به سرزمين‌هاي داغ، خشك، ماسه‌اي و بدون حيات گفته مي‌شود. اين در حالي است كه به منطقه‌اي كوير مي‌گويند كه از حداقل بارش باران برخوردار است.

هيچ انساني در قطب جنوب زندگي نمي‌كند، چرا كه محيط زيست آن بسيار افراطي است. عدم دسترسي به مكان و غذاي قابل اطمينان و وسايل ساخت پناهگاه باعث شده تا انسان‌ها براي هزاران سال از اين قاره دور بمانند اما فناوري‌هاي جديد 200 سال اخير براي اولين بار در تاريخ انسان، راه را براي كاوش و بررسي قطب جنوب باز كرده است.

دانشمندان از سراسر دنيا براي اكتشاف و تحقيق در مورد اين دورافتاده‌ و ناشناخته‌ترين قاره زمين به قطب جنوب مي‌روند. خورشيد سالي يك بار در اين قاره طلوع و غروب مي‌كند كه باعث مي‌شود شش ماه شب و شش ماه روز باشد. اوايل دانشمندان فقط براي كشف ناشناخته‌هاي اين منطقه مشتاق بودند، اما اخيرا دريافته‌اند كه شرايط قطب جنوب با شرايط مريخ مشابه است.

اكنون دانشمندان از اين منطقه به عنوان آزمايشگاهي عالي براي مطالعه اثرات سفرهاي فضايي، گستترش فناوري‌هاي جديد براي اكتشاف ساير سيارات و يافتن حيات در خارج از زمين استفاده مي‌كنند. محققان توانسته‌اند چيزهاي عجيب و منحصر به فردي در مورد قطب جنوب پيدا كنند كه نظر انسان‌ها را در مورد حيات در اين منطقه يخي تغيير مي‌دهد.


عميق‌ترين فرورفتگي زمين
پايين‌ترين نقطه زمين در گودال بنتلي در غرب قطب جنوب واقع است. اين مكان در 2555 متري زير سطح دريا، پايين‌ترين ارتفاع زمين است كه زير سطح آب نيست. اين گودال زير ضخيم‌ترين لايه يخي جهان مدفون است.


90 درصد يخ‌هاي زمين در قطب جنوب
98 درصد قطب جنوب از يخ پوشيده شده و ميزان يخ به مقداري است كه مي‌توان يك بلوك يخي به بزرگي هرم گيزا (شمال مصر)براي هر انسان از ميان آنها تراشيد.


حيات دريايي
برخي از گونه‌هاي ماهي كه در آب‌هاي قطب جنوب زندگي مي‌كنند به زندگي در آب‌هاي نيمه يخ‌زده عادت كرده‌اند. بيشتر جانوران موجود در زمين در خون خود هموگلوبين دارند كه به خون رنگ قرمز مي‌دهد اما اين ماهي‌ها از كمترين ميزان هموگلوبين در خون خود برخوردارند. اين حيوانات همچنين از نوعي ضديخ در بدن خود برخوردارند.

آب ‌و هوا
قطب جنوب از سردترين هوا در كره زمين برخوردار است؛ اما موضوع جالب‌تر اين است كه اين منطقه آرام‌ترين و پاكيزه‌ترين آب‌وهوا را در سطح زمين داراست. بادهاي يخي و سريع در كناره‌هاي اين قاره و در سواحل مي‌وزند. اين بادها، موسوم به بادهاي كاتاباتيك به سرعت و قدرت در جهان معروف هستند و قدرت وزش آنها 304 كيلومتر در ساعت است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش