پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

تولید تخته های چوبی مقاوم با استفاده از نانو ذرات

جنگلها به عنوان یکی از مهمترین منابع چوبی شناخته می شوند. این در حالی است که جنگلها و درختان وظیفه مهم تصفیه هوا و تولید اکسیژن را بر عهده دارند و با مصرف این منابع ارزشمند یکی از نیازهای اولیه انسان برای زنده ماندن نیز در خطر خواهد بود.

ایران به عنوان کشور در حال توسعه که با کمبود منابع جنگلی و چوبی برای استفاده در صنایع چوب مواجه است، تحقیقات دانشگاهی برای پیدا کردن جایگزینهای مناسب برای این منابع در سالهای اخیر گسترش یافته است.
 
پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان تحقیقاتی را در این زمینه با استفاده از چوب درخت "پالونیا" موفق به ساخت تخته تراشه جهت دار از چوب پالونیا و تقویت آن به وسیله نانو ذرات رس و سیلیکا، شدند که در سطح آزمایشگاهی با نتایج بسیار خوبی همراه بوده است.
 
درخت پالونیا یگ گونه با رشد سریع است و استفاده از آن علاوه بر حفظ منابع جنگلی قادر خواهد بود تا کمبود مواد خام را در کشورهای کم چوب تامین کند. علاوه بر این با بهره گیری از فناوری نانو و نانو ذرات می توان مقاومت چوبهای سبک با رشد سریعِ پانل را بهبود بخشیده و تخته تراشه هایی با مقاومت قابل قبول ساخت که جایگزین مناسبی برای چوب به منظور حفاظت از جنگل ها باشد.
 
در این پژوهش تیم تحقیقاتی این دانشگاه با استفاده از نانو ذرات رس و سیلیکا موفق به تولید تخته های چوبی شدند که مقاومت فیزیکی- مکانیکی آن افزایش یافته است. از این تخته ها می‌توان در ساخت منازل مسکونی، جعبه های بسته بندی، اسباب و اثانیه، سقف، پشت بام، کف و سالن های ورزشی استفاده کرد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش