پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

شگفتي دانشمندان از گرماي مطبوع تابستاني مريخ

جديدترين گزارش‌هاي هواشناسي به دست آمده از كاوشگر مريخي «كنجكاوي» نشان‌دهنده دماي بسيار معتدل اين سياره در طول روز بوده كه باعث شگفتگي و هيجان دانشمندان شده است.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، در تمام مدت ماموريت كنجكاوي، ايستگاه آنبرد هواشناسي اين كاوشگر موسوم به «ايستگاه نظارت بر محيط از راه دور» به اندازه‌گيري دماهاي در حال افزايش تا بيش از صفر درجه در نيمي از روزهاي پس از فرود آن در دهانه گيل در مريخ پرداخته است.

مريخ اكنون از دماي بالاي شش درجه سانتيگراد برخوردار بوده و با ادامه پيدا كردن تابستان مريخي اين دما تا 20 درجه نيز گرمتر خواهد شد كه اين سياره را از نقطه نظر مسكوني بودن بسيار هيجان‌انگيز خواهد كرد.

البته اين سياره در شب‌ها به دليل برخورداري از يك جو محدود بسيار سرد بوده و دماي آن تا منفي 70 درجه نيز مي‌رسد.

همچنين حسگرهاي فشار اين واحد هواشناسي نيز فضارهاي بالاتري از حد انتظار را ثبت كرده است.

سياره مريخ در زمستان به قدري سرد مي‌شود كه دي‌اكسيد كربن در قطب‌هاي آن يخ زده و باعث ايجاد كلاهكهاي يخي و برف دي‌اكسيد كربن فصلي مي‌شود. حذف اين ماده از جو به معني تغيير فشار جوي در طول سال است.

اين يافته‌ها در پي كشف اخير اين كاوشگر از الگوهاي سنگريزه گرد حاصل شده بود كه احتمالا در اثر جريان آب در مسير طولاني به اين شكل تغيير يافته‌اند.

كاوشگر كنجكاوي در ابتداي ماموريت دو ساله خود براي بررسي مريخ از لحاظ امكان برخورداري از حيات ميكروبي در گذشته يا حال، اكنون در حال حركت به منطقه‌اي موسوم به گلنلگ است. مقصد نهايي اين كاوشگر كوه شارپ در ميانه دهانه محل ورود آن خواهد بود.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش