پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

ساخت یک زیردریایی علمی تخیلی/ سفر کارگردان آواتار به ژرف‌ترین نقطه دنیا

"جیمز کمرون" کارگردان و مکتشف کانادایی قصد دارد ظرف چند هفته آینده با زیردریایی تک نفره علمی تخیلی خود به ژرفترین نقطه زمین قدم بگذارد.


جیمز کمرون در مدت آزمایش زیردریایی علمی تخیلی خود در روز پنجشنبه توانست رکورد عمیقترین غوطه وری در تنهایی را بشکند. اکنون خالق فیلم آواتر تصمیم دارد ظرف چند هفته آینده به عمیق ترین نقطه زمین یعنی "ژرف گودال ماریان" سفر کند.

این زیردریایی تک سرنشین در مدت 90 دقیقه کامرون را به عمق 11 هزار متری در انتهای گودال چلنجر واقع در "ژرف گودال ماریان" خواهد برد.

"گودال چلنجر" عمیقترین نقطه اقیانوس است که اولین و آخرین باری که انسان برای رسیدن به آن تلاش کرد بیش از نیم قرن قبل و در دهه 50 بود.

این ماموریت، بخشی از پروژه Cameron DEEPSEA CHALLENGE است که با همکاری بنیاد نشنال جغرافی انجام می شود.

در این پروژه، کارگردان فیلمهای علمی تخیلی و تیمی از دانشمندان و تکنسینها به عمیقترین نقاط سیاره زمین سفر می کنند. در هفته های اخیر، کمرون و گروهش توانستند آزمایشات غوطه وری بدون کابل را در آبهای "پاپوآ گینه نو" با موفقیت به اتمام برسانند و اکنون آماده اند تا یک سری از آزمایشات نهایی را قبل از سفر به گودال چلنجر در دریاچه "گوام" انجام دهند.

براساس گزارش نشنال جغرافی، آزمایش روز پنجشنبه در عمق 8 هزار متری انجام شد و به این ترتیب، کمرون توانست رکورد سفر تنهایی به عمیق ترین نقطه ای که تاکنون انسان به آن رسیده است را به دست آورد.

کارگردان فیلمهای آواتار، تایتانیک، ترمیناتور و "ژرف" در جریان این تستها اعتراف کرد که تخیلات سینمایی باشگاه مناسبی برای انجام چالشهای اکتشافی نیستند.

وی در این خصوص گفت: "زمانی که فیلمی ساخته می شود همه فیلمنامه را می خوانند و می دانند که بعد چه اتفاقی قرار است رخ دهد. اما در طول یک اکتشاف علمی چه در طبیعت و چه در دریا کسی فیلمنامه را نخوانده است و هیچکس نمی داند قرار است چه اتفاقی رخ دهد."

 جیمز کامرون زیردریایی علمی تخیلی خود با عنوان DEEPSEA CHALLENGER را معرفی می کند
 

 این زیردریایی در خلیج سیدنی در استرالیا از شناور "پری دریایی یاقوت کبود" (Mermaid Sapphire) جدا می شود
 

 یک بازسازی رایانه از زیردریایی DEEPSEA CHALLENGER- این زیردریایی که از یک طراحی عمودی برخوردار است دارای مخزنی است که تنها می تواند میزبان یک سرنشین باشد. کمرون می تواند حداکثر به مدت 6 ساعت در عمق "ژرف گودال ماریان" بماند و در این مدت فیلمی سه بعدی تهیه کرده و نمونه های سنگها و اشکالی از حیات را جمع آوری کند
 

 کره ای فولادی از فرمانده زیردریایی DEEPSEA CHALLENGER نگهداری خواهد کرد. رسیدن به ژرفترین نقطه دنیا تنها رویای جیمز کمرون نیست، بلکه "ریچارد برانسون"، بنیانگذار شرکت هواپیماسازی "ویرجین" نیز زیردریایی دو سرنشین را ساخته است که به گفته اظهاراتش، قادر است به "گودال چلنجر" برسد
 
 
 یک بازوی روباتیک از جمله دستگاههایی است که DEEPSEA CHALLENGER با خود حمل می کند. این بازوی روباتیک به کمرون اجازه می دهد که نمونه های سنگها و اشکال حیات در ژرفا را جمع آوری کند
 

 کمرون محافظتهای اطراف چند دستگاه نصب شده روی زیردریایی به ویژه "جی. پی. اس"، چراغها و سیستم هدایت رادار را کنترل می کند
 

ژرف گودال ماریان در اقیانوس آرام غربی در نزدیکی شرق مجمع الجزایر ماریان قرار دارد. این ژرف گودال، کانالی به طول 2 هزار و 550 و به شکل هلال ماه است. عمیقترین نقطه این ژرف گودال، گودال چلنجر است که در عمق بیش از 11 هزار متری قرار دارد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش