پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

اهدای جایزه بین المللی گلسنگ شناسی به وب سایت یک محقق ایرانی

وب سایت تحقیقاتی و آموزشی "مایکولیک" محمد سهرابی محقق ایرانی دانشگاه هلسینکی فنلاند برنده جایزه بین المللی گلسنگ شناسی "سیلویا شارنوف" شد.

، "مایکو لیک" (Mycolich) یا گلسنگ متشکل از قارچ و جلبک است. جلبکها برای تولید غذا از نور آفتاب استفاده می کنند. بسیاری از گونه های این گیاه بر روی سنگها می رویند و مواد معدنی آنها را جذب می کنند و در نتیجه فعل و انفعال گلسنگ، سنگها می شکنند و به خاک تبدیل می شوند.

گلسنگها نقش مهمی در تولید خاک دارند به این ترتیب که گلسنگها در طبیعت بر روی سنگ ها و صخره ها  رشد و نمو می کنند و به مرور زمان طی فعل و انفعالاتی آن را  به خاک تبدیل می کنند.

این سیانو باکتریها همچنین در کاهش خسارات ناشی از سیلابها و بادها نقش بسزایی دارند. به گونه ای که به همراه خزه ها و گروهی از جلبکها یک لایه نسبتا سفت تشکیل می دهند که به هنگام باران شدید از شستشوی سطحی خاک جلوگیری کرده و از تشکیل سیلاب اولیه جلوگیری می کنند ضمن آنکه در برابر باد نیز مقاوم هستند و تاحدودی از روان شدن ماسه های سطحی می کاهند. علاوه بر این در صورتی که بذر گیاه بیابانی بر روی این لایه قرار گیرد، امکان جوانه زنی سریع تری دارند. 


 

گلسنگها همچنین حاوی موادی برای تولید آنتی بیوتیک هستند از این رو کاربردهایی در صنعت دارو سازی دارند.

با توجه به اهمیت این سیانو باکتریها، وب سایت تحقیقات و آموزشی "مایکولیک" (Mycolich) از سوی محمد سهرابی، دانشجوی دکتری رشته زیست شناسی گیاهی دانشگاه هلسینکی فنلاند راه اندازی شد. این وب سایت، اولین وب سایت ایرانی است که برای توسعه‌ و بومی سازی مطالعات قارچ شناسی و گلسنگ شناسی در ایران طراحی شده است.

وب سایت ایرانی مایکولیک توانست در هفتمین کنگره‌ انجمن بین المللی گلسنگ‌ شناسی که در بانکوک تایلند برگزار شد به عنوان برترین وب ‌سایت آموزشی تحقیقاتی گلسنگ‌ شناسی در سطح جهان معرفی و موفق به دریافت جایزه "سیلویا شارنوف"  شد.


 

 جایزه اهدا شده شانوف به وب سایت تحقیقاتی ایرانی

جایزه بین المللی گلسنگ شناسی "سیلویا شارنوف" هر چهار سال یک بار توسط انجمن بین المللی گلسنگ‌ شناسی به بهترین وب سایت آموزشی و تحقیقاتی در زمینه گلسنگ ها داده می شود. زیباشناسی، تاثیرات آموزشی، لینک های مفید، دقت محتوا و قابلیت استفاده برای گروه های هدف از جمله معیارهای این جایزه است.

سیلویا شارنوف که این جایزه به نام او نامگذاری شده است، طبیعت شناس و عکاس طبیعت در زمینه گلسنگ است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش