پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

آخرین طلوع خورشید در ترومسا نروژ / عکس

خورشید


ساکنان شهر ترومسا در شمال نروژ امروز شاهد آخرین طلوع خورشید پاییزی بودند. این شهر در عرض جغرافیایی ۶۹٫۷ درجه شمالی واقع است و خورشید امروز ۵دقیقه قبل از ظهر طلوع و ۵ دقیقه پس از آن غروب کرد.

با توجه به عرض جغرافیایی این منطقه، خورشید از اول آذر تا اول بهمن زیر افق باقی می‌ماند و غیر از چند ساعت که گرگ‌ومیش است، دیگر ساعات شبانه‌روز تاریکی مطلق بر این منطقه حکمفرماست. هرچه عرض منطقه شمالی‌تر باشد، تعداد روزهای تاریکی و ساعت‌های تاریکی مطلق در شبانه‌روز افزایش می‌یابد، تا جایی‌که در قطب شمال، خورشید از اوایل مهرماه غروب می‌کند و چند روز پیش از اول فروردین دوباره طلوع می کند. در قطب شمال از اواسط آبان تاریکی مطلق حاکم می‌شود و تا اواسط بهمن ادامه می‌یابد.
مرز مشاهده این پدیده، مدادر ۶۶٫۵ درجه شمالی است که مدار قطبی نیز نامیده می‌شود. دلیل بروز این پدیده انحراف محور دوران وضعی زمین به مقدار حدود ۲۳٫۵ درجه از محور عمود بر دایره‌البروج است که عامل اصلی پدید آمدن فصول در زمین نیز هست.
شایان ذکر است که این اتفاق‌ها به همین ترتیب در شش‌ماه اول سال شمسی (سه ماهه دوم و سوم بر اساس تقویم میلادی) برای نیم‌کره جنوبی رخ خواهد داد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش