پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

ادعای بارش در کشورهای همسایه با بارورسازی ابرهای تهران ممکن و علمی نیست

تهران - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات آب انتشار برخی شایعه ها مبنی بر بارانی شدن کشورهای همسایه از جمله افغانستان از طریق بارورسازی ابرها در استان هایی مانند تهران را غیرممکن و غیرعلمی خواند.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، مرتضی افتخاری افزود: از نظر علمی این امکان وجود ندارد که ابری که در تهران بارور شده، باران خود را در شهری نظیر کابل با فاصله بیش از ١٥٠٠ کیلومتر تخلیه کند.

وی با اشاره به شرایط بارورسازی ابرها در ایران، ادامه داد: باروری ابرها در ایران از طریق تزریق هوایی یدیدنقره به ابرها صورت می گیرد که با توجه به عمر ابر، حداکثر دو ساعت می تواند دوام داشته باشد؛ بنابراین برای آنکه یک ابر فاصله تهران تا کابل را در طول مدت عمر خود (حداکثر دو ساعت) طی کند، لازم است با سرعت یکهزار کیلومتر در ساعت حرکت کند و این امر با توجه به اینکه حداکثر سرعت طوفان های جهان مانند کاترینا و سندی، 240 کیلومتر در ساعت است، کاملاً غیر ممکن خواهد بود.

رییس موسسه تحقیقات آب با اشاره به سابقه بارورسازی ابرهای استان تهران، اظهار داشت: وزارت نیرو تنها در سال 89 به باروری ابرهای این استان اقدام کرده که در این سال هیچ باران سیل آسایی در کشورهای همسایه ثبت نشده است.

وی با گلایه از برخی اخبار منتشر شده، گفت: رسانه ها باید پیش از پخش اخبار، کارشناسی بیشتری روی مطالب انجام دهند تا از این طریق، اذهان عمومی را با اطلاعات درست و علمی پرورش دهند.

افتخاری ادامه داد: انتشار اینگونه اخبار و انتساب آن به حوادثی که در کشورهای همسایه رخ می دهد نظیر ایجاد ارتباط نادرست میان باروری ابرها در تهران و بارش های سیل آسا در شهر کابل افغانستان، ممکن است مبنای ادعاهای نادرست این کشورها و مشکلاتی در عرصه دیپلماسی شود.

وی با مورد توجه قرار دادن تاکید مقام معظم رهبری در سال 1386 مبنی بر ضرورت ایجاد مرکزی برای انجام فعالیت در این حوزه، خاطرنشان کرد: تا سال 1387، اجرای این عملیات در ایران ازطریق کارشناسان خارجی انجام می شد اما از آن زمان تاکنون، این اقدام به صورت بومی و توسط مهندسان داخلی صورت می گیرد؛ بنابراین اقدام های نابه جا می تواند زمینه کند شدن روند پیشرفت کشور در این زمینه را فراهم آورد.

وی با اشاره به آثار زیست محیطی بارورسازی ابرها، گفت: میزان یدیدنقره تزریق شده به ابرها بسیار کم است به گونه ای که براساس گزارش های جهانی علمی و متقن موجود، میزان این ماده در آب حاصل از اجرای عملیات باروری ابرها در کل جهان ، شش برابر کمتر از میزان مجاز است و این نکته نشان می دهد بارورسازی ابرها هیچ آثار زیست محیطی مخربی را به دنبال ندارد. همچنین استحصال آب ازطریق باروری ابرها، به طور کامل توجیه اقتصادی دارد، به گونه ای که هر ریال هزینه برای اجرای این عملیات 25 برابر بازگشت هزینه را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش