پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

سقف‌هایی که آلودگی هوا را از بین می‌برند


یک راه ابتکاری و ارزان قیمت برای مبارزه با آلودگی هوا ابداع شد، فرش کردن بام با سفال‌هایی که ۹۷ درصد از اکسید نیتروژن ناشی از دود را از بین می‌برند.

به گزارش مهر، گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید، پوشش سفالی را برای بام تولید کرده‌اند که از اکسید تیتانیوم ساخته شده و وقتی بر بام یک خانه معمولی به کار گرفته می‌شود، در یک سال قادر است اکسید نیتروژن ناشی از دود خودرویی که 17 هزار و 703 کیلومتر طی کند را از بین ببرد.

بر اساس محاسبه این پژوهشگران اگر این سفال‌های دارای پوشش اکسید تیتانیوم بر روی یک میلیون بام به کار گرفته شود، 21 تن اکسید نیتروژن از هوای محیط زدوده خواهد شد.

آن‌ها همچنین دریافتند اعمال پوشش اکسید تیتانیوم برای سقف یک خانه معمولی، فقط حدود پنج دلار هزینه برمی‌دارد.

وقتی سوخت خاصی در دمای بالا می‌سوزد اکسید نیتروژن شکل می‌گیرد. سپس این اکسید نیتروژن در حضور نور خورشید با ترکیبات آلی فرار واکنش نشان داده و دود ایجاد می‌شود.

در حال حاضر سفال‌های سقفی دیگری در بازار وجود دارد که میزان اکسید نیتروژن را کاهش می‌دهد. با این حال، داده‌های مستدلی در مورد این که آیا این پوشش‌ها واقعا موجب کاهش دود می‌شوند یا خیر وجود ندارد.

این دانشجویان دو سفال همسان عادی را با میزان مختلفی دی‌اکسید تیتانیوم پوشش دادند. سپس این سفال‌ها را درون یک محفظه اتمسفری مینیاتوری ساخته شده از چوب، تفلون و PVC قرار دادند. این محفظه به منبعی از اکسید نیتروژن متصل و دستگاهی در آن قرار داده شد که غلظت اکسید نیتروژن را اندازه‌گیری می‌کرد.

آنها از نور فرابنفش برای شبیه‌سازی نور خورشید استفاده کردند تا اکسید تیتانیوم را فعال کرده و اکسید نیتروژن را تجزیه کند. 

دانش‌پژوهان دریافتند سفال‌های اکسید تیتانیوم بین 88 درصد تا 97 درصد اکسید نیتروژن را از هوای محفظه زدود.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش