پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

از کلیسای طاطائوس تا مثلث برمودای ایران

مثلث برموداي ايران

يکي از هيجان انگيز‌ترين مقصدهاي سفر در ايران، منطقه‌اي به نام «ريگ‌جن» است. همان‌ کوير دلهره‌آوري که مردم محلي بر اين باورند که محل زندگي از ما بهتران است! شايد اين باور بومي‌ها هم نشات گرفته از اتفاقاتي باشد که پيش از آن به وقوع پيوسته، مثلا سواراني که بي‌گدار به منطقه رفته‌اند و ديگر هيچ اثري از آن‌ها پيدا نشده است. ريگ‌جن گستره‌اي از شنزارهاي روان است، تا چشم کار مي‌کند نمک است و ماسه و در بعضي مناطق باتلاق. باتلاق‌هايي که اگر شناختي از محل آن‌ها نداشته باشيد قطعا گرفتار آن مي‌شويد.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

ريگ جن منطقه‌اي کويري و داراي تپه‌هاي ماسه‌اي (تلماسه) در کوير مرکزي ايران است. اين منطقه در جنوب سمنان، شرق درياچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. کوير«ريگ جن» از صعب العبورترين نواحي دنيا، منطقه کويري و پر از تپه‌هاي شني و باتلاق‌هاي نمکي است. براي سفر به اين بخش از ايران حتما بايد با يک گروه کارکشته همراه شويد، وگرنه هر خطري در کمين شما خواهد بود.  به گزارش مشرق، در ایران، مناطق عجیبی برای گردشگری وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند به آن‌ها سفر و صحت مطالبی را که درباره‌شان مطرح می‌شود، بررسی کنند.

 هدف همه‌ی گردشگران از سفر، فقط تماشای مناظر دیدنی و خوش‌گذرانی نیست، بلکه برخی هم هستند که برای برطرف کردن احساس کنجکاوی، کسب دانش و … سفر و مقصد خود را انتخاب می‌کنند.مناطقی در ایران وجود دارد که افراد کنجکاو می‌توانند برای کشف آن‌ها سفر کنند.

بهشت پنهان

اگر سمت و سوي سفرتان شمال کشور است، در مسيرتان حتما سري به يکي از کم‌شناخته‌ترين نقاط کشور بزنيد. منطقه حفاظت شده «جهان نما» در استان گلستان با چشم‌اندازهاي زيبا و در عين حال ناشناخته همان بهشت گمشده‌اي است که پاي کمتر کسي به آن رسيده است.

وجود دهکده‌هاي ييلاقي قديمي، آثار تاريخي و باستاني، وضعيت جغرافيايي و آب و هوايي، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمياب و نوع پوشش گياهي از جمله جاذبه‌هاي اين منطقه است. اينجا آن‌قدر زيباست که ديگر دلتان بودن در جاي ديگري را هوس نمي‌کند.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

براي رفتن به دهکده جهان نما، اين مسير را امتحان کنيد: کردکوي به سمت پارک جنگلي کردکوي روستاي درازنو و رادکان و حاجي‌آباد و دهکده ييلاقي جهان نما. اين جاده 70 کيلومتر است که 30 کيلومتر آن خاکي است و بهتر است با خودروي مخصوص برويد. يک راه ديگر هم از دامغان دارد: دامغان- چشمه علي- ديباج– چمن ساور– حاجي آباد.

باغی که از درختانش سنگ آویزان است!

باغ سنگی یکی از جاذبه‌های استان کرمان و شهر سیرجان است. این محوطه که قبلاً باغی بوده در دهستان بلورد روستای میاندوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار داردو متعلق به درویش خان اسفندیارپور بوده‌است. این باغ به شکل شش ضلعی نامنظم است.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

گفته می‌شود بعد از بروز خشکسالی در منطقه، و خشک شدن درختان، صاحب باغ سنگ‌هائی را از درختان آویزان کرده و بتدریج اهالی روستاهای مجاور برای دیدن آن باغ به روستای میاندوآب آمده‌اند. بدین ترتیب رفته رفته اهالی شهرهای مجاور و گردشگران سیرجان مشتاق دیدار باغ شده‌اند. اکنون این باغ، گردشگرانی را که از سیرجان دیدار می‌کنند بسوی خود جلب می‌کند.

درویش خان اسفندیارپور در سن ۹۰ سالگی در ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن گردید.

کليساي طاطائوس

قره کليسا يا کليساي طاطائوس؛ از آن آثاري است که تا به امروز از آن زياد شنيده‌ايم اما چقدر فرصت گذاشته‌ايم تا اين اثر تاريخي را که در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده از نزديک ببينيم.

اين اثر تاريخي زيبا در شمال ‌شرق شهرستان چالدران و جنوب ماکو از توابع استان آذربايجان‌غربي واقع شده است. تاريخ آن به روايت خورناستي مورخ ارمنه به اوايل دوره مسيحيت مي‌رسد. اين کليسا از معتبرترين و پرنقش و نگارترين کليساهاي ارمنيان در ايران بوده و شهرت جهاني دارد.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن ميلادي ارمنيان جهان براي زيارت کليساي طاطائوس به ايران مي‌آيند که به همراه آن‌ها تعدادي از سفراي کشورهاي مسيحي در ايران نيز در مراسم زيارت کليساي طاطائوس شرکت مي‌کنند. قره در زبان آذري به معناي سياه است و وجه تسميه اين نام سياه بودن قسمتي از کليسا است. ظاهراً ساختمان اصلي کليسا همه از سنگ‌هاي سياه ساخته شده که پس از بازسازي قسمتي از سنگ‌ها به وسيله سنگ‌هاي سفيد جايگزين شده است. اين کليسا در دوره‌هاي مختلفي، بازسازي شده است.

در سال 1230 ميلادي (616 هجري) هنگام حمله چنگيز، قسمت بزرگي از اين کليسا ويران شد، ولي هنگام اقامت هلاکوخان مغول در آذربايجان، خواجه نصيرالدين توسي به مرمت آن همت کرد.

دسترسی: فاصله این روستا با شهر سیه‌چشمه 20 کیلومتر است و از طریق جاده آسفالت شهر سیه چشمه ـ شوط، قابل دسترسی می‌باشد.


باغ شازده جزء 10 باغ منحصر به فرد دنیا

برای کرمانی ها، ماهان یک ییلاق تمام عیار است. اگر دلتان سفر بهاره سبز و خنک می خواهد. از جاده جنوب شرقی کرمان مستقیم حرکت کنید تا به ماهانه برسید. شهری در دامنه کوه های جوپار و پلوار. یک ییلاق خوش آب و هوا که قجری ها به راحتی از کنارش نگذشتند و عمارت باشکوه «باغ شاهزاده» (به قول خودشان «شازده») را در آن ساختند.

برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

باغی که جزء 10 باغ منحصر به فرد دنیا ثبت ملی شده و اگر بخواهید یک دل سیر تماشایش کنید. باید یک روز و نیم وقت بگذارید تا زیبایی همه گوشه و کنارهای باغ نصیب چشم هایتان شود.

مقبره شاه نعمت الله ولی از زمان صفویه و خانه شترگلو. مهمترین بناهای تاریخی ماهان هستند که یک بار دیدنشان باید جزء برنامه سفرتان باشد.

آتشي از سينه زمين

شايد شما هم يکي از آن افرادي باشيد که هيجان جزو جدانشدني زندگي‌تان است، اگر اين‌‌طور هستيد، توصيه مي‌کنيم چمدان‌تان را نوروز امسال به نيت يک تجربه فراموش‌ناشدني ببنديد.

«کوهي از آتش» يا «کوهي در آتش» بهترين توصيف‌ها براي کوهي است که در شرق شهرستان رامهرمز جاخوش کرده است. تشکوه يا کوه آتشين رامهرمز قرن‌هاست با آتش ناشي از گوگرد و گاز‌هاي طبيعي زمين مي‌سوزد، به‌دليل وجود گاز‌ در اطرافش کسي نمي‌تواند کنارش آتش روشن کند.


برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

تشکوه در فاصله 6‌ کيلومتري روستاي ماماتين در جاده رامهرمز- ابوالفارس واقع شده اما براي ديدنش بايد نشاني دقيق را از مردم محلي پرسيد. همين‌جا بگوييم که پيدا کردن اين کوه کار دشواريست و حتما با خودتان يک راه‌بلد ببريد چون در حاشيه آن کوه‌هاي گُر گرفته ديگري هم هستند که دود ناشي از آن‌ها شما را گمراه مي‌کند.

قلعه نصوری در کنگان

قلعهٔ نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«قلعهٔ نصوری» در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته‌است. قلعهٔ نصوری به «قلعه شیخ» نیز مشهور بوده‌است، و متعلق به اوایل دورهٔ قاجاریه است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده‌است.

مصالح به کار رفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. دَر ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که دارای دَر بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که دارای هشت طاقچه ساده‌است.


برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شود؛ در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کند. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود.

در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچبری‌های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یابد. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌های ساحلی خلیج فارس است.

این بنا ویژگی معماری ساختمان‌های قاجاریه را دارد. قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می‌باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن‌ها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز است. گچ بری‌ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده‌است.

جزيره‌اي براي پرندگان مهاجر

«ام الگرم» جزيره‌اي کوچک در خليج فارس است که آسمانش به قُرق پرندگان مهاجر درآمده است. اين جزيره زيبا به مسافراني که عزم ديدن آن را دارند، يادآوري مي‌کند که آسمان بالاي سر هم مي‌تواند به زيبايي زمين زير پايشان باشد. ويژگي اين جزيره، وجود گونه‌هاي مختلف و متنوع آبزيان و حيوانات در آن است. در ام‌الگرم، بالاي سرتان هميشه پُر است از هزاران پرنده.


برای دیدن تصاویر در اندازه بزرگ بر روی عکس‌ها کلیک کنید

شايد باورش سخت باشد که در نزديکي عسلويه و در فاصله ۸۰‌ کيلومتري اين منطقه جزايري وجود دارند که در آن‌ها، حيات در بکرترين حالت ممکن در جريان است و تنها صداي موجود در آن‌ها، آواز مرغان دريايي است که هر از گاهي با هياهوي دريا در هم مي‌آميزد و در آسمان بي‌انتهاي بالاي جزيره محو مي‌شود. ام‌الگرم، تهمادو، نخيلو و ام‌سيلمه نام چهار جزيره‌اي است که در حاشيه شمال غربي خليج فارس و در منطقه حفاظت شده‌اي موسوم به «مند» قرار دارند. جزايري که پرندگان مهاجر آن را قلمرو خود کرده‌اند و با پرواز بر فراز ساحل آن، زيبايي طبيعت وحش را مقابل چشمان هر بيننده‌اي به تصوير مي‌کشند.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش