پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

پيش فرض یک انفجار بزرگ

تئوری Big Bang سعی دارد پیدایش جهان هستی را توضیح دهد، طبق این نظریه جهان هستی میان 10 تا 20 بیلیون (میلیون میلیون) سال پیش بر اثر انفجار بزرگی تشکیل شده است و باعث شده تا اجرام بزرگ آسمانی به اطراف پخش شوند.

در سال 1927 یک کشیش بلژیکی بنام جرج لماتر (Georges Lemaître) اولین کسی بود که بیان کرد جهان هستی بر اثر یک انفجار بزرگ شکل گرفته است، نظریه او بر اساس یافته های ستاره شناسانی بود که مسئله تغییر (شیفت) طیف نور ستارگان دور دست را ارائه کرده بودند. سالها بعد ادوین هابل (Edwin Hubble) به شواهدی دست پیدا کرد که نظریه لماتر را تایید می کرد. او در یافت که کهکشان های دور از کهکشان ما با سرعتی که متناسب با فاصله آنها با راه شیری هست در حال دور شدن از ما می باشند.

تئوری انفجار بزرگ در ابتدا برای توجیه علت دور شدن کهکشان ها از یکدیگر ارائه شد اما در سال 1964 ، دو دانشمند بنامهای آرنو پنزیاس (Arno Penzias) و روبرت ویلسون (Robert Wilson) توانستند تشعشعاتی را ثبت کنند که از نظر آنها ادامه تشعشعات یک انفجار بزرگ اولیه بوده است که هنوز در حال انتشار می باشند. کشف این دو دانشمند بقدری مهم بود که بعدها جایزه نوبل را بخود اختصاص داد.

اگرچه امروزه اغلب دانشمندان تئوری انفجار بزرگ را قبول دارند اما به احتمال زیاد هرگز نخواهند توانست آنرا به اثبات برسانند و همواره سئوالهای بی پاسخی پیش روی دانشمندان باقی خواهد ماند.

لازم به ذکر است که به عقیده اخترشناسان منظومه شمسی حدود 4.5 بیلیون سال پیش در اثر تخریب یک توده بزرگ از گاز و غبار که مواد اولیه تشکیل ستارگان و سیارات هستند بوجود آمده است. این تخریب ممکن است به دلیل برخورد این توده با توده دیگر و یا بر اسر تشعشعات موجی انفجار یک ستاره دیگر بوقوع پیوسته باشد. پس از آن، با گذشت حدود 100 هزار سال یکی از سحابی های بوجود آمده بر اثر این واقعه منسجم شده و در مرکز آن جرمی بنام خورشید شکل گرفته و بتدریج منظومه شمسی تشکیل شده است.
- تاريخ كيهان معمولاً به 8 مقطع متفاوت وغير مساوي تقسيم مي شود مرحله اول (صفر تا 10 به توان 34 - ثانيه ) پژوهشگران مي كوشند تا اسرار اين ثانيه ها را پيدا كنند امّا درست براي ما روشن نيست كه چه چيزي تبديل به گلوله اتشين شده است .احتمالاً حرارت باورنكردني اين مان 10به توان 32 وفقط 10 به توان -33 ثانيه سانتي متر طول داشته باشد . در حدود 10به توان -30 تا 10 به توان -32 ثانيه پس از نفجار نخستين ، عالم جوان شايد با سرعتي فوق العاده زياد انبساط يافته است . اين فرايند را تورم مي نامند . مرحله دوم ( 10به توان 43 - ثانيه تا 10 به توان32 - ثانيه ) در ازاي هر ذره ، پاد ذرّ اي نيز وجود دارد كه از به اصطلاح پاد ماده يا ضدّ ماده تشكيل ميشود . هر گاه يك ذره با پاد ذره خود برخورد كند ، هر دو منهدم شده وتبديل به يك تشعشع برف اسا ميشود .اولين سنگ بناي ماده مثلاً كوارك ها والكترونها وپاد ذره هاي انها ، از برخورد پرتو ها با يكديگر به وجود ميايند قسمتي از اين سنگ بن ها ، دوباره با يكديگر برخورد ميكند وبه صورت تشعشع فرو مي پاشددر لحظه هاي آغازين ، ذرات فوق سنگين x بيشتر مييتوا نستهاند به وجود امده باشنداين ذرات در هنگام فرو پاشي ماده بيشتري نسبت به ضدماده ايييجاد ميكنند . مانند ايجاد كوارك هاي بيشتر نسبت به انتي كوارك ها . ذرات x كه فقط در همان اولين اجزاء بسيار كوچك ثانيه ها وجود داشته اند براي ما افزوني ماده در برابر ضد ماده اين ميراث مهم را به جا گذاشته اند این نوشته از کتاب فیزیک نوین هست اگر مقاطع بعدی را می خواهید بگید در ضمن شواهد زیادی برای اثبات بیگ بنگ یا انفجار بزر گ هست.
منبع: سیمرغ

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش