پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

طول عمر جدید میدان مغناطیسی ماه

تیمی از دانشمندان بین المللی با بررسی سنگی که همراه با ماموریت آپولو 11 از ماه به زمین آورده شد، نشان دادند که قمر زمین از مدت زمان طولانی تری نسبت به آنچه که تاکنون تصور می شد دارای میدان مغناطیسی بوده است.

دانشمندان تاکنون می دانستند که در اعصار دور تا حدود 4.2 میلیارد سال قبل، ماه از یک هسته فلزی و یک میدان مغناطیسی برای ایجاد یک اثر دینام برخوردار بوده است.

اکنون اطلاعات جدیدی که گروهی از محققان "ام. آی. تی"، دانشگاه برکلی، شورای ملی تحقیقات مارسی در فرانسه، دانشگاه مارسی و دانشگاه هاوایی به دست آورده اند نشان می دهد که زندگی دینام ماه 500 میلیون سال بیشتر ادامه داشته است.

سنگ ماه که در 20 جولای 1969 در ماموریت آپولو 11 از دریای "آسایش"  به دست آمد

این دانشمندان با بررسی یک نمونه سنگ بازالت ماه که در 20 جولای 1969 در ماموریت آپولو 11 در دریای "آسایش" جمع آوری شده بود به این نتایج دست یافتند و نشان دادند که مغناطیس شدگی این نمونه با یک میدان مغناطیسی پایدار و با شدت حدود 12 میکروتسلا به وجود آمده است.

این اطلاعات نشان می دهند که زندگی دینام و میدان مغناطیسی ماه به جای اینکه تا 4.2 میلیارد سال قبل ادامه داشته باشد حداقل تا 3.7 میلیارد سال قبل به طول انجامیده است.

این دانشمندان به منظور توضیح در خصوص این طول عمر بیشتر، در ابتدا فرضیه نقش شهاب سنگها را مطرح کردند. اما اسکن جدید دوره ای فرایندهای قمر زمین نشان می دهد که دینام ماه حداقل تا 130 میلیون سال پس از آخرین بمباران شدید شهاب سنگها که بین 3.90 تا 3.85 میلیارد سال قبل رخ داده وجود داشته است.

بررسی مغناطیسی شدگی ساختار درونی سنگ رسیده از ماه

به گفته این محققان، از دیگر مکانیزمهای بالقوه که می توانسته اند دینام ماه را تا 3.7 میلیارد سال قبل ادامه دهند می توان به تحریک مکانیکی هسته برای تغییر جهت محور اشاره کرد.

براساس گزارش ساینس، این مدلها پیش بینی می کنند که 3.7 میلیارد سال قبل، میدانهای مغناطیسی سطحی بین حدود 0.2 تا 15 میکروتسلا بوده اند و زمانی که سنگ نمونه مغناطیسی شده میدان مغناطیسی ماه حداقل 12 میکروتسلا بوده است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش