پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

تاریخ پیدایش اکسیژن در زمین/ حیات میکروبی از کی شروع شد

براساس اظهارات دانشمندان آمریکایی، حیات میکروبی 2.75 میلیارد سال پیش، از اقیانوسها وارد خشکی شد که این امر نشان می دهد اکسیژن در زمین بسیار زودتر از تصورات پشین، تولید شده است.

 تحقیقات انجام شده در دانشگاه واشنگتن نشان می دهد که میکروبهای خشکی بسیار پیشتر از آنچه که دانشمندان از آن با عنوان رویداد اکسایش بزرگ یاد می کنند، اکسیژن تولید می کردند.

رویداد اکسایش بزرگ حدود 2.4 میلیارد سال پیش صورت گرفته و عامل شکل گیری اتمسفر غنی از اکسیژن و ایجاد حیات بوده است.

بر اساس اظهارات دانشمندان، این میکروبها علاوه بر تولید اکسیژن در اقیانوسها سولفور آزاد می کردند.

ایو استوکن دانشجوی دکترا در علوم زمین و فضا گفت: این تأثیر سولفور به نوبه خود در گسترش حیات در اقیانوسها تأثیرگذار بوده است.

سولفور اضافه شده موجب شده است که میکروبهای دریایی متان مصرف کرده و زمینه را برای تولید اکسیژن اتمسفری فراهم کردند. پیش از آن، میزان بالای اکسیژن به واسطه واکنش نشان دادن با متان وارد شده از اقیانوس به هوا از بین می رفت.

استوکن اظهار داشت: نتایج این تحقیقات از نظریه ای پشتیبانی می کند که معتقد است، اکسیژن چند صدمیلیون سال پیش از رویداد اکسایش بزرگ تولید شده است و رسیدن آن به قسمتهای بالاتر اتمسفر مستلزم طی شدن زمان طولانی بوده است.

اکسیژن فراوان‌ ترین عنصر در پوسته کره زمین است و برآوردهایی در این زمینه وجود دارد که مقدار آن را 46.7 درصد ذکر می‌ کنند. اکسیژن 87 درصد اقیانوسها و 20 در صد جو زمین را به خود اختصاص می‌دهد.

ترکیبات اکسیژن در سراسر کهکشان یافت می‌شوند و طیف نور اکسیژن اغلب در ستاره‌ها دیده می‌شود.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش