پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

اوکراین و شبه جزیره کریمه کجاست؟؟!

اوکراین و شبه جزیره کریمه( Ukraine )

پایتخت: کیف 
 زبان رسمی: اوکراینی ، روسی ، بلاروسی 
نوع حکومت: جمهوری ...

اوکراین و شبه جزیره کریمه


اوکراین و شبه جزیره کریمهاکراین-اوکراین و شبه جزیره کریمه

 واحد پول: هریونیا hryvnia 
مذهب: یونیات اوکراینی (کاتولیک رومی)، ارتودوکس (مستقل روسی) 
امید طول عمر: 67/1 سال 
 رشد سالانه جمعیت: 0.66%درصد(July 2004 est.) 
جمعیت: 47,732,079 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور اوکراین
بیشتر اوکراین – بزرگترین کشور اروپا پس از روسیه – متشکل از جلگه‌اه (استپها) است که فلاتهای پست و آبگیرها آن را قطع می‌کند. در شمال بخشی از ماندابهای پریپت و در کنار دریای سیاه و دریای آزوف زمین پست ساحلی جای دارد. مرکز اوکراین متشکل است از زمین پست دنپر و فلات دنپر، گسترده‌ترین زمین مرتفع د راین جمهوری. شرق اوکراین متشکل است از دره دم و بخشی از زمین مرتفع روسیه مرکزی. متنوع ترین مناظر در غرب کشور است، جایی که زمینهای پست به داخل مجارستان گسترده است و کوههای کارپات که بیش از 200 متر ارتفاع دارد. شبه جزیره کریمه متشکل از رشته کوهها و دره‌های حاصلخیز موازی است.  رودهای مهم: دن دنپر، دنستر، دونتس ، بوگ.  بلندترین نقطه: قله هوورلا، 2061 متر.  آب و هوا: شبه جزیره کریمه آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. باقی اوکراین معتدل است. در غرب کشور زمستانها ملایم تر و تابستانها خنک تر است. در شمال کوههای کارپات سنگین‌ترین برف می‌بارد. بارندگی متوسط است و معمولا در تابستان به حداکثر می‌رسد. 
شهرهای مهم: خارکوف, دنپرویتروفسک,اودسا, دونتسک،زاپوروژیه،لوف،کریووی روگ 
مساحت: 603,700 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 2782 کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 49درجه و 00دقیقه شمالی و 32 درجه و 00 دقیقه شرقی

حکومت
مجمع قانون گذاری با 450 عضو رئیس جمهور – که شورای وزرا را انتصاب می‌کند – با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌گردند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین شود.  احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • شامل اوکراین جدید (میانه رو متمایل به چپ)، • جنبش خلق اوکراین (ملی گرا)، • کنگره نیروهای دموکراتیک ملی (محافظه کار)، • حزب کمونیست (که در 1993 اجازه اصلاح یافت).  جمهوری خودمختار • کریمه جمهوری خودمختاری با مشخصات زیر است: کریمه مساحت: 000/27 کیلومتر مربع. پایتخت : سیمفروپول. 
عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع ،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر
طی 1648 تا 1651 قزاقها – کشاورزان جنگجو در اوکراین که نیروهای مزدور سواره را تشکیل می‌دادند – بر ضد حکومت لهستان شوریدند و از تزار روسیه تقاضای کمک کردند. دو جنگ بین روسیه و لهستان در گرفت و در 1660 اوکراین میان لهستان و روسیه تقسیم شد. از 1672 تا 1966 ترکای عثمانی بخش لهستانی اوکراین را اشغال کردند. در 1775 روسیه تزاری خودمختاری قزاقها را سرکوب کرد و طی تقسیم دوم لهستان بیشتر اوکراین را تحت حکومت روسها دوباره متحد ساخت (1793). در 1876 روسیه استفاده از زبان اوکراینی در مدارس و مطبوعات را ممنوع کرد. ولی جنبش ملی گرایانه اوکراین در فضای لیبرال تر گالیسیا در غرب این سرزمین که طب اولین تقسیم لهستان (1772) ضمیمه اتریش شده بود ادامه یافت. اوکراینی‌اهی داخلی روسیه با استفاده از فرصت حاصله از بروز جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه اعلام استقلال کردند (ژانویه 1918) ولی در خارکوف دولت شوروی اوکراین بر پا شد. زمانی که امپراتوری اتریش – هنگری از هم پاشید (نوامبر 1918) اوکراین و گالیسیا با هم متحد شدند. این کشور تازه پا را لهستان به دنبال ادعاهای ارضی و ارتش سرخ شوروی در حمایت از سوویت خارکوف مورد تهاجم قرار دارند. ارتش سرخ غلبه یافت و در 1922 اوکراین یکی از بنیانگذاران اتحاد جماهیر شوروی شد، ولی ناحیه لوف در دست لهستان باقی ماند. از 1928 ژوزف استالین رهبر شوروی تصفیه مخالفان و برنامه جدید روسی سازی در اوکراین را آغاز کرد. پس از جنگ جهانی دوم – که طی آن اوکراین در اشغال آلمان نازی بود – جمهوری شوروی اوکراین با انضمام لوف (از لهستان) ، بوکووینا (از رومانی)و روتینیا (از چکسلواکی) و سرانجام کریمه (از روسیه) در 1954 بزرگتر شد. در 1986 و به دنبال حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، در شمال کیف، و به دلیل بی تفاوتی مشهود شوروی نسبت به این حادثه، احساست ملی گرایانه اوکراینیها بر انگیخته شد. سیاستمداران اوکراینی در واکنش به تجدید سازمان اتحاد شوروی در اواخر دهه 1980 خواستار خودگردانی بیشتری شدند. تصمیم این جمهوری در اعلام استقلال به دنبال کودتای نافرجام کمونیستهای تندرو در مسکو (سپتامبر 1991) اضمحلال شوروی را سرعت بخشید. در دسامبر 1991 اوکراین از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد، ولی تنش بین مسکو و کیف در مورد وفاداری نیروهای شوروی در اوکراین و وضعیت قانونی کریمه و ناوگان دریای سیاه باقی ماند.

دفاع
کل نیروهای مسلح: 000/230. خدمت سربازی : 18 ماه.

آموزش
میزان با سوادی : نزدیک به 100% (تخمین 1990). سنین تحصیل اجباری: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 10 دانشگاه و 8 پلی تکنیک.

اقتصاد
اوکراین به سبد نان شوروی معروف بود. در مزارع بزرگ اشتراکی در استپها غلات، گیاهان علوفه‌ای و سبزی کشت می‌شود. در شمال کشت سیب زمینی و گیاه کتان با اهمیت است، پرورش میوه (از حمله انگور) به ویژه در کریمه متداول است. منابع طبیعی شامل سنگ آهن، نفت، منگنز و سنگ نمک است. ولی ناحیه وسیع زغال خیز دونتس پایگاه اصلی صنایع اوکراین است. صنایع آهن و فولاد اوکراین تقریبا به بزرگی این صنایع در روسیه است. صنایع عمده دیگر شامل صنایع کالاهای مصرفی، مهندسی سنگین (لوکوموتیو راه آهن، کشتی سازی، ژنراتور) فراوری غذایی و مواد شیمیایی و ابزار شیمیایی است. در درون شوروی، اوکراین مازاد برق، غلات و بسیاری کالاهی صنعتی داشت. اولین قدمهای خصوصی سازی برداشته شده ولی اقتصاد کشور با مشکلات جدی از جمله تورم افسار گسیخته و صنایع رو به زوال مواجه است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش