تبلیغات در اینترنتclose
فروپاشي تفكر سرمايه داري
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
فروپاشي تفكر سرمايه داري
www.synopticclimate.ir
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلیجغرافیا سیاسیفروپاشي تفكر سرمايه داري

سفارش کتاب و مقاله
تعداد بازدید : 381
نویسنده پیام
mohammad آفلاین

مدیرکل

ارسال‌ها : 426
عضويت : 9 /6 /1390
تشکر ها: 58
تشکر شده : 92
فروپاشي تفكر سرمايه داري
غرب همواره بر اين ادعا بوده كه اقتصاد محور اصلي تحولات جهاني است و الگويي كه بتواند رفاه و توسعه عمومي را به همراه داشته باشد بايد محور اصلي در سراسر جهان ‌باشد.

تا پيش از فروپاشي شوروي سابق دو نظام كمونيستي براساس اقتصاد بسته دولتي و ديگري اقتصاد باز و ليبراليستي غربي در جهان حاكم بود. با فروپاشي شوروي سابق عملاً نظام كمونيستي فروپاشيد و غرب نيز با استفاده از اين فرصت خود را تنها الگوي جهاني معرفي كرد.

غرب بر اين ادعا بوده كه نظام سرمايه داري و ليبراليستي مي‌تواند اقتصاد و سياست جهان را تعريف سازد و جهان چاره‌اي جز پذيرش اين امر را ندارد. پس از گذشت دو دهه يك جانبه گرايي غرب در اقتصاد جهان، اكنون تحولي قابل توجه در عرصه اقتصاد ديده مي‌شود.

بحران اقتصادي شديد در درون اروپا و آمريكا مي‌رود تا اين كشورها را به آشوب و نا آرامي و انزواي جهاني سوق دهد. نكته‌اي مهم در اين تحولات آنكه اولا ملتهاي اروپايي و آمريكايي‌ها برخلاف گذشته كه خواست خود را بهبود شرايط اقتصادي عنوان مي‌كردند،اكنون به دنبال حذف نظام سرمايه داري هستند.

نكته جالب توجه آنكه شعار مردم آمريكا در اعتراضات زنجيره‌اي و طولاني مدت «وال استريت» حذف نظام سرمايه داري و بورس" وال استريت" به عنوان نماد نظام سرمايه داري غرب است. مردم اين كشورها دريافته‌اند كه بحران اقتصادي آنها نه به دليل بحران جهاني و چالش‌هاي بخش صنعتي بلكه بر حاكميت تفكر سرمايه داري به ساختار سياسي آنها است.

تفكري كه در آن جامعه، فداي ثروتمندان و صاحبان سرمايه مي‌گردد چنانكه كمكهاي اقتصادي دولتها نيز به اين افراد است و جامعه هيچ دستاوردي از آن ندارد. ملتهاي غربي براي نخستين بار به دنبال حذف نظام سرمايه داري هستند و مسأله استقلال و درآمد به امري حاشيه‌اي براي آنها مبدل شده است.

ثانيا، نكته ديگر آنكه جهانيان نيز دوري از اقتصاد غرب را در پيش گرفته‌اند به گونه‌اي كه بسياري از كشورها به دنبال جايگزيني مدلي بومي و يا جديد در اقتصاد خود هستند. برخي مدل چيني را در پيش گرفته‌اند، برخي اقتصاد بومي را اجرا مي‌كنند.

نكته مهم آن است كه اقتصاد اسلامي از جمله كاربردي‌ترين مولفه‌هايي است كه بسياري از كشورها حتي جوامع غير اسلامي آن را دريافته و به سمت آن حركت مي‌كنند،اقتصادي كه پويايي و جهان شمولي بودن را براي خروج از بحران اقتصادي پيش روي ملتها و دولتها قرار مي‌دهد.

به هر تقدير مي‌توان گفت كه اعتصا‌ب‌ها و اعتراضات اخير مردم اروپا و آمريكا داراي يك شاخصه جديد است و آن اينكه محور اعتراضات را حذف نظام سرمايه داري تشكيل مي‌دهد امري كه غرب همواره از آن هراس داشته چرا كه حذف تفكر سرمايه داري به منزله فروپاشي غرب و سلطه جهاني آن است كه سالها با نام اقتصاد پيشرفته از آن براي سلطه بر كشور استفاده مي‌كرده است.

امضای کاربر : خدایا.......

دستانم خالی اند ودلم غرق در آرزوها............

یا به قدرت بی کرانت دستانم را توانا گردان.............

یا دلم را از آرزوهای دست نیافتنی خالی کن................

شنبه 16 مهر 1390 - 10:24
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ

در گوگل محبوب میکنم
لطفا جهت حمایت روی +1 کلیک کنید