پاپ_آپ

آخرین مطالب

آخرین ارسال های انجمن

شهر و مفاهیم شهری

شهر, مكان زندگي و معيشت شهري و جايي است كه در آن پديده‌هاي ساخته دست انسان بر محيط طبيعي غلبه دارد.

بر اساس سرشماري‌هاي هندوستان, جايي شهر محسوب مي‌شود كه بيش از پنج هزار نفر جمعيت داشته باشد و بيش از 75 درصد از جمعيت آن به فعاليت‌هاي غيركشاورزي اشتغال داشته باشند و تراكم آن نيز بيش از هزار نفر در هر كيلومتر مربع باشد. البته در اين مورد استثناهايي نيز وجود دارد.

اگرچه مفهوم شهر واقعیتی به پهنای تاریخ شهرنشینی بشری دارد اما بالذات هیچ گاه در پس این مفهوم تاریخی به پهنای عمر بشر نهفته نیست،

چراکه شهر از آن زمان که متعلق شناسایی بشر شد همواره به عنوان یک مفهوم و از همه مهم تر یک مساله برای انسان و در زندگی انسان رخ نمایان کرد. شهر و شهرنشینی همیشه به عنوان مساله یی بود که آدمی آرزویش را داشت تا آن گونه که می خواهد از آن بهره ببرد، در آن زندگی کند و آن را طبق خواسته ها و رویا های درونی اش بسازد و بنا کند. اما این صورت مساله است.

انسان شهرنشین همیشه با مشکلات و معضلات جدی در راه شهرنشینی خود مواجه بوده و در هر دوره سعی داشته و دارد بر این مشکلات چیره شود و بتواند یک شهر آمالی را برای حیات خود به وجود آورده و در راه توسعه آن بکشود.

پرداختن به این مفاهیم رویکردی در مطالعات شهری و شهرنشینی ایجاد کرد که ذاتاً اساسی فلسفی به خود گرفت و همواره پرداختن به این مسائل معرفت هایی را ایجاد کرد که به واقع شهر چیست و زندگی در شهر چه خصوصیت ها و معیارهایی را باید داشته باشد و از آن مهم تر تقابل فرد به مثابه یک عنصر شهری با شهر به معنای وسیع کلمه چیست.

جهت مشاهده کامل این مطلب ابتدا باید عضو شوید
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش